/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
67 حضور بین‌المللی و 16 جایزه جهانی برای فیلم‌های تولیدی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
کد مطلب :2272


در سال 1395 فیلم‌های تولیدی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی 67 حضور بین‌المللی را تجربه کردند که حاصل آن 16 جایزه از جشنواره‌های جهانی برای این فیلم‌ها بود.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، جوایز بین‌المللی فیلم‌های مستند، سینمایی اول و کوتاه داستانی تولیدی این «مرکز» در سال 95 به این شرح است:
* فیلم‌های مستند:
- آتلان (معین کریم‌الدینی)
مستند «آتلان» ساخته معین کریم‌الدینی جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره بین‌المللی فیلم «جاده روستایی» و تندیس و لوح افتخار بهترین فیلم مستند جشنواره بین‌المللی فیلم «موندنس» آمریکا را دریافت کرد. این فیلم همچنین در نهمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی «سانفرانسیسکو» جایزه بهترین فیلم مستند (جایزه سپنتا) را گرفت. جایزه بهترین فیلم مستند بلند چهارمین دوره جشنواره مستند Front Doc و لوح تقدیر و نشان بلورین بخش مسابقه بین‌الملل سی و چهارمین جشنواره فیلم‌های ورزشی میلان از دیگر جوایز بین‌المللی است که این مستند طی یک سال اخیر دریافت کرده است.
- پهلوان و خرقه (آرش لاهوتی)
مستند «پهلوان و خرقه» به کارگردانی آرش لاهوتی در دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند تایوان موفق به دریافت جایزه بزرگ (بهترین کارگردانی) بخش مسابقه آسیای این جشنواره شامل: تندیس کریستال و جایزه نقدی شد.
- من می‌خوام شاه بشم (مهدی گنجی)
«من می‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی در یازدهمین جشنواره بین‌المللی سینمای اسلامی «قازان» تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند را گرفت.
- اوسیا (علیرضا دهقان)
مستند «اوسیا» ساخته علیرضا دهقان در دهمین جشنواره فیلم‌های معماری و شهرسازی «استانبول» جایزه سوم جشنواره را از آن خود کرد.
- ناخدا سلیمان (سعادتعلی سعیدپور)
«ناخدا سلیمان» به کارگردانی سعادتعلی سعیدپور در چهل و دومین دوره جشنواره محیط زیستی «اکوتاپ فیلم» جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره را دریافت کرد.
- گام‌های یک دست (کیومرث صمدی‌طاری)
«گام‌های یک‌دست» ساخته کیومرث صمدی‌طاری در سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های معلولین \"we care\" لوح تقدیر و جایزه دوم بخش فیلم‌های زیر ۶۰ دقیقه این جشنواره را که شامل سی‌هزار روپیه بود، از آن خود کرد.
* فیلم سینمایی اول:
فیلم سینمایی «ناهید» به کارگردانی آیدا پناهنده جایزه خنجر طلایی بهترین فیلم خارجی جشنواره در بخش فیلم‌های غیرعربی را در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مسقط از آن خود کرد. در این جشنواره هیئت داوران از پژمان بازغی بازیگر فیلم تقدیر کرد. این فیلم همچنین جایزه «استعداد جدید برای بهترین فیلم اول» شامل تندیس «برگ مو زرین» و جایزه نقدی ۴ میلیون دیناری بخش رقابتی «سینمای جهان» چهارمین دوره جشنواره بین‌‌المللی فيلم «دهوک» Duhok و جایزه بهترین فیلم پنجمین فستیوال «نارا» شامل تندیس شیکای (گوزن) طلایی به همراه کمک مالی برای ساخت فیلم بعدی را دریافت کرد.
* فیلم‌های کوتاه داستانی:
- جای من رو توی اتاق بنداز (امیر توده‌روستا)
«جای من رو توی اتاق بنداز» به کارگردانی امیر توده‌روستا در پانزدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه «سیلوئت» جایزه ویژه هیات داوران جوان جشنواره را از آن خود کرد.
- لافاو (ایرج محمدی‌رزینی)
فیلم «لافاو» به کارگردانی ایرج محمدی‌رزینی هم جایزه دوم جشنواره فیلم «بغداد» در بخش فیلم داستانی را دریافت کرد.
به این ترتیب مستند «آتلان» با دریافت 5 جایزه، پُرافتخارترین فیلم مرکز گسترش در سال 1395 بود.


بازگشت