/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
نویسنده دزدان دوچرخه بر پرده‌‎ی سینماحقیقت
کد مطلب :1666فیلم مستند «دنیای زا» MONDO ZA ساخته «جان‌فرانکو پانونه» که پرتره‌ای از «چزاره زاواتینی» فیلمنامه‌نویس ایتالیایی و همکار «ویتوریو دسیکا» در خلق «دزدان دوچرخه» است، در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، «زاواتینی» فیلمنامه‌نویس، شاعر و نقاش ایتالیایی یکی از اولین نظریه‌پردازان جنبش نئورئالیسم سینمای ایتالیا است که همکاری او با «دسیکا» در فیلم‌های سینمایی واکسی، دزدان دوچرخه، معجزه در میلان و اومبرتو دی، جریان سینمای اروپا و دنیا را پس از جنگ جهانی دوم تغییر داد.
در خلاصه موضوع مستند 80 دقیقه‌ای «دنیای زا» ساخته‌ی «جان‌فرانکو پانونه» آمده است: «چزاره زاواتینی و سرزمینی که در آن به دنیا آمد: باسا رجیانا. یک ارتباط متقابل غنی و پیچیده که در فیلم، گذشته و حال را به هم پیوند می‌زند و زمان جدیدی می‌سازد که به شهادت چهار مرد از چهار گروه سنی و شرایط اجتماعی مختلف معلق است. فیلم از زای بزرگ آغاز می‌شود که مردمان خود را در دشت‌های حاشیه رود پو پیدا می‌کند...»
چزاره زاواتینی در سال 1989 در سن 87 سالگی در شهر رم بدرود حیات گفت.
بر روی آتش‌فشان (۲۰۱۴)، کوچک‌ترین ارتش جهان (۲۰۱۵)، قدیس‌ها را رها کن (۲۰۱۶) از دیگر آثار جان‌فرانکو پانونه مستندساز 55 ساله اهل ناپل ایتالیاست.
*دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.