/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
دو فیلم مستند ایرانی فینالیست جشنواره «بیگ‌اسکای» آمریکا شدند
کد مطلب :1724دو فیلم مستند «لوتوس» ساخته محمدرضا وطن‌دوست و «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی، جزء 10 فینالیست دو بخش رقابتی جشنواره معتبر «بیگ‌اسکای» آمریکا شدند. این جشنواره میزبان یک داور ایرانی و بخش ویژه «داستان‌هایی از ایران» نیز شده است.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شانزدهمین دوره‌ی جشنواره «بیگ‌اسکای» از 26 بهمن تا 5 اسفند 97 در شهر «میسولا» ایالت مونتانا آمریکا برگزار می‌شود و فیلم‌های مستند «لوتوس» ساخته محمدرضا وطن‌دوست و «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی که در این «مرکز» تهیه شده‌اند، به ترتیب بعنوان 10 فیلم فینالیست دو بخش رقابتی Mini-Doc Competition و Feature Competition این جشنواره معرفی شدند.
برندگان جشنواره بیگ‌اسکای آمریکا، به اسکار 2019 معرفی خواهند شد.
در فیلم مستند «لوتوس» زندگی پیرزنی را می‌بینیم که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیره‌ای نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود...
مستند «دلبند» هم قصه‌ی زندگی دشوار اما شیرین یک مادر هشتاد و سه ساله و تنها به نام «فیروزه» را روایت می‌کند که زندگی منحصر به فردی در دل رشته کوه‌های البرز دارد.
گفتنی است: یکی از داوران بخش مسابقه مستندهای بلند جشنواره بیگ اسکای، «بهمن نورایی» مدیر بازرگانی مرکز گسترش است.
در بخش ویژه «داستان‌هایی از ایران» این جشنواره نیز 5 فیلم مستند به نمایش گذاشته می‌شوند. این فیلم‌ها عبارتند از: در جستجوی فریده (آزاده موسوی، کوروش عطائی)، لوتوس (محمدرضا وطن‌دوست)، دلبند (یاسر طالبی) ناخدا سلیمان (سعادتعلی سعیدپور) و حلب: سکوت جنگ (امیر اُصانلو). این بخش ویژه توسط «داگ هاوس دیویس» مدیر برنامه‌ریزی جشنواره «بیگ‌اسکای» که امسال میهمان جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت بود، طراحی شده تا فیلم‌های مستند منتخب وی با عنوان داستان‌هایی از ایران، در این جشنواره پُرمخاطب روی پرده برود.