/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
«لوتوس» در کانادا روی پرده رفت
کد مطلب :1832فیلم «لوتوس» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمدرضا وطن‌دوست در پانزدهمین حضور جهانی خود، در بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی «Gimli Film Festival» کانادا به نمایش درآمد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، نوزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «Gimli Film Festival» از روز دوم مردادماه 98 در کشور کانادا آغاز بکار کرد و مستند داستانی «لوتوس» ساخته محمدرضا وطن‌دوست، عصر روز گذشته (شنبه ۵ مرداد) در Lady of the Lake Theatre به نمایش درآمد.
جشنواره بین‌المللی فیلم «Gimli Film Festival» بزرگ‌ترین جشنواره فیلم در منطقه مانیتوبا کانادا است که پذیرای آثار مهم و برنده جایزه در تمامیِ ژانرها از کشورهای مختلف جهان بوده و بیش از ۱۱۰۰۰ دلار جایزه نقدی به برندگان می‌پردازد. در این جشنواره «لوتوس» برای کسب جایزه با فیلم‌هایی از کشورهای آمریکا، کانادا، مکزیک، برزیل، سوئد، فرانسه، دانمارک، سوییس و هلند رقابت داشت.
«لوتوس» پیش از این، برنده جایزه نگاه هنری از جشنواره فیلم بیگ‌اسکای آمریکا و تندیس بهترین کارگردانی از جشنواره بین‌المللی فیلم بیروت شده و نامزد کسب نشان بهترین فیلم در جشنواره‌ مستند «شفیلد» انگلستان، جشنواره فیلم «لوس‌آنجلس» آمریکا، جشنواره فیلم مستند «ییلهوا» جمهوری چــــک و جشنواره‌ فیلم کوتاه «منچستر» انگلستان بوده است. این فیلم برنده تندیس فیروزه‌ای بخش بین‌الملل جشنواره سینماحقیقت، تندیس کتاب زرین بهترین فیلم از بخش بین‌الملل جشنواره فیلم رشد، تندیس شایستگی بهترین فیلم دهمین جشن مستقل سینمای مستند و همچنین کاندیدای بهترین کارگردانی در بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران و دهمین جشن مستقل سینمای مستند نیز بوده است.
در این مستند داستانی، زندگی پیرزنی را می‌بینیم که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیره نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود.
مجری طرح این فیلم موسسه فرهنگی و هنری «خانه فیلم وطن‌دوست» است که با حمایت شهرداری ساری و مشارکت حوزه هنری مازندران، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده است.