/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
اولین نشست مدیرعامل جدید «مرکز گسترش» با انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند برگزار شد
کد مطلب :1845عصر دیروز (دوشنبه 14 مرداد 98) اولین نشست مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اعضای هیات مدیره انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این نشست که با حضور آقایان محمد حمیدی‌مقدم (مدیرعامل مرکز)، مرتضی رزاق‌کریمی (قائم‌مقام و معاون مستند مرکز)، محسن استادعلی (رئیس هیات مدیره انجمن صنفی)، بابک بهداد، آرش اسحاقی، مهدی اسدی و هادی معصوم‌دوست (اعضای هیات مدیره انجمن صنفی) و شهنام صفاجو (مدیر روابط عمومی مرکز) برگزار شد، چگونگی همکاری این دو مجموعه در زمینه‌ی تولید، پخش و نمایش فیلم مستند، جشنواره سینماحقیقت و... مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این جلسه، حمیدی‌مقدم ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری اولین جلسه رسمی خود با انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند اظهار کرد: مرکز گسترش در این دوره، اهمیت ویژه‌ای برای نقش سازنده و پیش‌برنده‌ی صنوف مستند سینمای ایران قائل است و ما قصد داریم در تعامل سازنده با این صنوف قرار بگیریم که این تشریک مساعی به نفع جامعه سینمای مستند است.
وی افزود: صنوف به عنوان بازوهای مشارکتی مرکز گسترش، در کلیت تولیدات و برپایی جشنواره سینماحقیقت می‌توانند نقش خود را ایفا کنند.
از جمله موارد مطروحه در این نشست، می‌توان به سرفصل‌های ذیل اشاره کرد:
- بحث و بررسی پیرامون برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت و ارائه‌ی پیشنهاداتی از سوی اعضای هیات مدیره انجمن صنفی نظیر راه‌اندازی مکانیسم بلیت‌فروشی که باعث نظم و حرفه‌ای کردن فضا و تماشاگران جشنواره می‌شود؛ تقلیل برخی بخش‌های جنبی جشنواره؛ تاکید بر حضور چهره‌های سینمای مستند در هیات داوری جشنواره بجای برخی عوامل سینمای داستانی
- همکاری انجمن صنفی در برپایی کارگاه‌های تخصصی جشنواره، با پیشنهاد برگزاری این ورک‌شاپ‌ها و نشست‌های انتقال تجربه خارج از بازه‌ی زمانی جشنواره
- مشارکت کمیته بین‌الملل انجمن صنفی با جشنواره، پیرامون معرفی فیلم‌ها و فیلمسازان و استفاده حداکثری از حضور میهمانان معتبر خارجی، ارتباط بیشتر با شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی و تبیین راه‌کارهایی به منظور قرار گرفتن در چرخه‌ی تولید و عرضه جهانی فیلم مستند
- ارائه پیشنهاداتی درخصوص روند تولید فیلم مستند در مرکز گسترش؛ اولویت قائل شدن برای اعضای صنف، توجه بیشتر به پیشینه‌ی فیلمساز در زمان تایید طرح، افزایش برآورد تولید فیلم‌ها، حضور نماینده معرفی‌شده انجمن صنفی در شورای تولید مرکز، استقبال مرکز از خریداری فیلم‌های جدید تولید شده یا درحال تولید بخش خصوصی، نگاه ویژه به ساخت مستند کوتاه حرفه‌ای در مرکز، توجه به بحث پست‌پروداکشن مستند و...
در این نشست مرتضی رزاق‌کریمی هم توضیحاتی پیرامون روند تولید فیلم مستند در مرکز گسترش داد و ضمن تاکید بر سیاست عدم رقابت این مجموعه با بخش خصوصی و تمایل به مشارکت در تولید با مستندسازان اظهار کرد: هر سال بطور میانگین با 300 طرح مستند مواجه می‌شویم که از این تعداد حداکثر حدود 50 طرح را می‌توانیم حمایت کنیم.
وی افزود: متاسفانه برخی فیلمسازان در زمینه‌ی شیوه نگارش طرح مستند مشکل دارند و به همین دلیل ممکن است چندین طرح را به شورای تولید مرکز ارائه نمایند و این طرح‌ها رد شوند.
گفتنی است که در پایان مقرر شد تا این نشست‌ها در مقاطع زمانی کوتاه‌تر و به شکل منظم‌تر برگزار شود.