/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
بهرام عظیمی: سخت‌گیری شورای انیمیشن مرکز گسترش دلسوزانه است
کد مطلب :1865بهرام عظیمی که برای دومین بار در جمع شورای انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حضور دارد، سخت‌گیری‌های این شورا را دلسوزانه و باعث پیشرفت انیمیشن ایران می‌داند.
بهرام عظیمی کارگردان «سیم ششم» در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی \"سینماتجربی\" اظهار کرد: دومین باری است که در شورای انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حضور دارم و آن چه از حضورم در دوره پیشین به خاطر دارم این است که هر بار یکی از دوستان حرفه‌ای حوزه انیمیشن طرحی به ما ارائه می‌داد، با توجه به سابقه‌ای که داشت و شناختی که از کیفیت کار او داشتیم طرح را می‌پذیرفتیم و به این شکل لطمه می‌خوردیم، چرا که گاه شاهد آثاری با کیفیت پایین بودیم.
وی افزود: این روند با گذشت سال‌ها تغییر کرد و در دوره فعالیت اعضای پیشین شورای انیمیشن مرکز که من طرح «سیم ششم» را برای دریافت بودجه به این شورا ارائه دادم، آقایان محمدعلی صفورا، روانبخش صادقی، امیرمحمد دهستانی، مرتضی رزاق‌کریمی و اسماعیل شرعی مشاوره‌هایی به من و مهناز عادلی نویسنده فیلمنامه دادند که کاملا متن را تغییر دادیم. ایده‌ها را پذیرفتیم، چون اعتماد داشتیم که با این تغییرات اثر بهتری تولید خواهد شد.
این فیلمساز معتقد است: با توجه به سخت‌گیری‌های شورای فعلی انیمیشن مرکز گسترش که در حال افزایش هم هست، کمتر اثری پس از تولید آرشیو می‌شود.
وی یکی از دلایل موفقیت‌های بیشتر آثار تولید شده سال‌های اخیر در مرکز گسترش را همین سخت‌گیری‌های اعضای شورای انیمیشن دانست و افزود: در این شورا که حالا من هم عضوی از آن هستم، اعضا بهانه‌گیری بی‌دلیل ندارند و ضمن بیان ایرادات به فیلمساز ایده‌هایی برای برطرف کردن آن ارائه می‌دهند؛ دلسوز هستند و واهمه‌ای از خرج کردن ایده‌های خود برای فیلمسازان ندارند.
عظیمی با تاکید بر این که به دنبال ساخت آثار خوب در مرکز گسترش هستند، گفت: موفقیت آثار باعث افتخار ما هم خواهد بود. در واقع از دل و جون می‌خواهیم اتفاقی برای انیمیشن ایران رخ دهد. البته این جمله را بسیاری از اوقات بصورت شعاری از همکارانمان می‌شنویم که موفقیت فیلمسازان دیگر موفقیت ما هم هست. حال اما ما در این سن و سال و با توجه به سابقه‌ای که داریم به این جمله رسیده‌ایم که هر موفقیتی در سینمای انیمیشن به نفع ما هم هست.
وی ادامه داد: در حال حاضر مراکز مختلفی به تولید انیمیشن می‌پردازند اما بیشترین انیمیشن‌های کوتاه درجه یک در مرکز گسترش تولید می‌شوند. این نتیجه، حاصل مدیریت سخت‌گیرانه و تیم دلسوزی است که طرح‌ها را بررسی می‌کنند. البته هنوز مرکز بودجه خوبی برای تولید انیمیشن در اختیار فیلمسازان قرار نمی‌دهد و باید سازمان سینمایی این مبلغ را افزایش دهد تا با سخت‌گیری و بودجه خوب بتوان مرکز گسترش را به متولی سینمای انیمیشن ایران تبدیل کرد.
عظیمی با اشاره به حضور اثر تازه‌اش در چهار جشنواره بین‌المللی اظهار کرد: در طول سال بسیاری از مدیران هنری به جشنواره‌های مختلف بین‌المللی می‌روند و هزینه‌های بلیط و اقامت آن‌ها هم از منابع دولتی تامین می‌شود. در نهایت هم حضورشان در این فستیوال‌ها سودی برای خودشان و هنر ندارد. من با انیمیشن «سیم ششم» به بخش مسابقه چهار جشنواره فیلم کوتاه سئول «Indie-Anifest»، «سی و چهارمین جشنواره فیلم کوتاه برلین «Interfilm»، جشنواره فیلم انیمیشن در شهر شنزن چین «Ghina International New Media Film Festival» و پانزدهمین جشنواره فیلم کوتاه و انیمیشن در ایتالیا «Sedicicorto International Film Festival» راه یافته‌ام و اولین بار است که اوضاع مالی خوبی ندارم. من هفت میلیون تومان برای پرداخت هزینه بلیط ندارم و همچنان مدیران در حال سفر به کشورهای خارجی هستند.