شنبه 03 آبان 1399   |   نقد و نظر    |    اُزو و بوطیقای سینما ، نقد کتاب

بررسی کتاب «اُزو و بوطیقای سینما» در دوشنبه‌های نقد کتاب سوره

بررسی کتاب «اُزو و بوطیقای سینما» در دوشنبه‌های نقد کتاب سوره

دومین جلسه نقد کتاب سوره توسط معاونت پژوهشی و با همکاری دانشکده هنر دانشگاه سوره، عصر دوشنبه 5 آبان‌ماه برگزار می‌شود.

در هفته دوم این برنامه، کتاب «اُزو و بوطیقای سینما» نوشته دیوید بردول با ترجمه روبرت صافاریان و با حضور مترجم و نوید پورمحمدرضا (منتقد) با میزبانی رامتین شهبازی از ساعت 18 تا 20 به صورت مجازی برگزار می‌شود و به بوته نقد گذاشته خواهد شد.

کتاب «اُزو و بوطیقای سینما» که توسط انتشارات مرکز به چاپ رسیده است، علاوه بر نگاهی تحلیلی به کارنامه یاسوجیرو ازو، فیلمساز ژاپنی، شیوه و نگاه بردول را در مواجهه با آثار سینمایی نیز برجسته می سازد. این کتاب کارکردی دوسویه دارد که از یک سو به کارنامه یک سینماگر پرداخته و از سوی دیگر خواننده را با نوعی نگرش در نقد فیلم مواجه می‌کند.

دیوید بردول نظریه پردازی نئوفرمالیست محسوب می‌شود که در بین پژوهشگران ایرانی بسیار محبوب است. صافاریان پیش از این کتاب تاریخ سینما، دیگر اثر بردول که در همکاری با کریستین تامپسون نوشته شده را توسط همین نشر به علاقمندان ارائه کرده است.

دانشگاه سوره با هدف آشناسازی دانشجویان و علاقمندان به آثار علمی در حوزه هنر و در راستای رسالات آموزشی و پژوهشی خود این سلسله برنامه را تدارک دیده است. به همین منظور عموم علاقمندان به صورت آزاد می‌توانند روز دوشنبه 5 آبان ماه ساعت 18 با مراجعه به سایت دانشگاه سوره به آدرس www.soore.ac.ir  با انتخاب اعلان افقی این نشست به شکل مستقیم وارد صفحه برگزاری برنامه شوند.