یکشنبه 02 آذر 1399   |   مستند ، جشنواره سینما حقیقت    |    پیروز کلانتری ، جشنواره آنلاین    |    46

پیروز کلانتری: جشنواره‌های آنلاین امکان تاثیر فراگیرتر واقعه را افزایش می‌دهند

پیروز کلانتری: جشنواره‌های آنلاین امکان تاثیر فراگیرتر واقعه را افزایش می‌دهند

پیروز کلانتری مستندساز و منتقد سینمای مستند معتقد است که جشنواره‌های آنلاین امکان تاثیر فراگیرتر واقعه را افزایش می‌دهند و برای موفقیت در این شکل از برگزاری باید پیرامون سراسری شدن آن تبلیغ کرده و دوستداران سینمای مستند را با این حرکت همراه کرد.

این مستندساز باسابقه درباره‌ی برگزاری آنلاین جشنواره «سینماحقیقت» گفت: آنلاین برگزار کردن جشنواره موجب می‌شود تا فضا و مراوده‌ با مخاطب، نه لزوماً کم‌تر اما کم‌ملات‌تر شود. مگر این‌که از حالا روی شیوه برگزاری این جشنواره تبلیغ شده و امکان حضور و حرکت فعال مخاطب در این فعالیت فراهم شود.

وی افزود: یک امکان جالب و تازه‌ برگزاری آنلاین جشنواره، جدا از دیده شدن فیلم‌ها در همه جای ایران، شرکت روزانه‌ مخاطبان فیلم‌ها برای ابراز نظر درباره‌ آثار در طول جشنواره است. از نمره دادن به فیلم‌ها گرفته تا ابراز نظر کوتاه در فضاهای ایجاد شده برای این آثار. پاییز سال ۱۳۹۵ و در طول برگزاری جشنواره‌ «سینماحقیقت» من در گروه تلگرامی تازه‌تاسیس، چنین فضایی ایجاد کردم و بازخورد بسیار مثبتی گرفتم.

کارگردان مستند «واریته بلوچی» در ادامه بیان کرد: امکانات و نیروی جشنواره باید بتواند به دستاورد بسیار بالاتری در این باب برسد. مثل هر اتفاق دیگری، این‌جا هم شور و شرر و لطف باهم‌باشی فضای زنده را از دست می‌دهیم، اما در عوض امکان حضور و تاثیر فراگیرتر واقعه را به دست می‌آوریم.

کلانتری پیش‌بینی خود از برگزاری جشنواره‌های سینمایی در سال‌های پس از کرونا را این‌طور عنوان کرد: برگزاری ترکیب زنده و آنلاین جشنواره برای سال‌های آینده فکر خوبی است. هم از هزینه‌‌ برنامه‌های نمایش فیلم در استان‌ها و شهرها می‌کاهد و هم ‌این‌که جشنواره به مخاطب گسترده‌تری گره می‌خورد.

کارگردان مستند «پیرها اگر نباشند» ادامه داد: مهم این است که یک مدیریت کارآ و نوجو بتواند اهمیت جشنواره را به مخاطبان غیر تهرانی بباوراند. در واقع فکر نمایش، شو و زرق و برق نباشد و به طرح فعالیت‌های عامه‌پسندانه نیفتد. او باید این امکان را فضایی مناسب برای مرواده و رفت‌ و آمد با مخاطب ببیند و نه انتقال یک‌سویه‌ برنامه‌هایی کپسول‌شده به آن‌ها و همچنین بی‌توجه به کارآیی و جذاب بودن حضور و فعالیت خود مخاطبان و اضافه کردن بار کیفی جشنواره. او باید از راه ایجاد یک رابطه‌ دو سویه با مخاطب عمل کند.

کارگردان مستند «تهران، چند درجه بشتر» درباره‌ی اختصاص بخشی برای نمایش آثار مربوط به کرونا در چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» گفت: راه تاثیر مناسب و مداوم این نوع تولیدها درباره موضوع‌های خاص را اول و اول باورمندی و دغدغه داشتن نهاد برپاکننده چنین فعالیت‌هایی به کاری که می‌کنند، می‌دانم؛ نه اینکه صرفاً پی یک مناسبت یا مُد یا نمایش توجه، و نه توجه عمیق، بلکه پز توجه دادن، بی‌آنکه باور لازم وجود داشته باشد و در پی‌اش فهم آن موضوع، تحقیق و توجه به نکات خاص آن برای تاثیر خاص در دوره‌ خاص راه بیفتد و حاصل بدهد باشیم.

*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.