یکشنبه 02 آذر 1399   |   مستند ، جشنواره سینما حقیقت    |    محمد پویا ، انستیتو پاستور ایران    |    62

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران مطرح کرد:

جشنواره «سینما حقیقت» دریچه‌ای برای ثبت تاریخی تلاش محققان ایرانی است

جشنواره «سینما حقیقت» دریچه‌ای برای ثبت تاریخی تلاش محققان ایرانی است

دکتر محمد پویا متخصص بیوتکنولوژی پزشکی، از لزوم برگزاری رویدادهای هنری در شرایط فعلی و نقش جشنواره «سینماحقیقت» در ثبت تاریخی تلاش محققان ایرانی و کادر درمان در مواجهه با کرونا گفت.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به نقل از ایران، محمد پویا دکترای تخصصی بیوتکنولوژی پزشکی و عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران که علاوه بر فعالیت در حوزه سلامت، تجربه بازی در نمایش‌های مختلف را دارد، با اشاره به اهمیت برگزاری رویدادهای هنری در شرایط امروز که موجی از افسردگی بر جامعه حاکم است گفت: در شرایط امروز که جامعه به سمت افسردگی رفته و هیچ کار کارشناسی برای این اتفاق صورت نگرفته است، برگزاری جشنواره‌های هنری می‌تواند در روحیه‌بخشی به افراد جامعه موثر باشد. اگر تبلیغ خوبی انجام و به دنبال آن استقبال مناسبی صورت بگیرد، برگزاری آنلاین چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» در تزریق امید به جامعه بسیار موثر خواهد بود.
او افزود: زمانی که جشنواره به صورت فیزیکی برگزار می‌شد شاید بسیاری از مردم حوصله نمی‌کردند به سینما مراجعه کنند، اما برگزاری آنلاین کمک می‌کند تا افراد بدون اینکه نیاز به حضور در سینما داشته باشند، در منزل خود و به راحتی در جشنواره «سینماحقیقت» شرکت کنند. در واقع مخاطبان جشنواره از این طریق بسیار گسترده‌تر خواهند شد. البته امیدوارم تبلیغات خوبی در این زمینه صورت گیرد تا مردم با نحوه برگزاری جشنواره آشنا شوند. سینمای مستند در هر حال در دل خود نوعی از آموزش را دارد و معمولا فیلم مستند ساخته می‌شود تا مخاطب را به فکر وادارد. این ویژگی فیلم‌های مستند کمک می‌کند تا مخاطب با تماشای آن به رشد فکری و سلامت روان خود کمک کند.
عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران، ساخت آثار مستند با موضوع کرونا را راهی برای ثبت تاریخی پاندمی کرونا دانست و توضیح داد: افزوده شدن بخش کرونا به این دوره از جشنواره بسیار می‌تواند در ثبت تاریخی این بحران موثر باشد. برای ثبت روزهایی که در آن قرار داریم هر چقدر هم فیلم ساخته شود، کم است. در همه جای دنیا این نیاز احساس می‌شود اما در کشور ما بسیار بیشتر است، زیرا علاوه بر بحران کرونا با مشکلات دیگری نظیر تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی درگیر هستیم. با این شرایط دانشمندان در حال تحقیق و تلاش هستند. بسیاری از کشورها برای تحقیق هزینه نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند دارو یا واکسن را به صورت آماده از دیگر کشورها تهیه‌کنند، در حالی که ما با وجود مشکلات به تحقیقات‌مان ادامه می‌دهیم. این مسئله مهمی است که باید ثبت تاریخی شود و سینمای مستند می‌تواند این کار را انجام دهد.
دکتر پویا در پایان تاکید کرد: فیلمساز هنرمند است و هنرمند به واسطه نگاه شهودی که دارد، زمانی که تصمیم به ثبت اتفاق یا واقعه‌ای می‌گیرد با نگاه درست این کار را انجام می‌دهد. به همین جهت حتی اگر عمقی به مسئله نگاه نکند، آنچه که از سطح برداشته هم به دلیل نوع نگاه هنری که دارد، درست و متفاوت خواهد بود.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه ۱۳۹۹ و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید ۱۹ بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.