سه شنبه 21 بهمن 1399   |   انیمیشن    |    امیرمحمد دهستانی ، آرت بوک ، آخرین داستان

آرت‌بوک «آخرین داستان» به اهتمام امیرمحمد دهستانی منتشر شد

آرت‌بوک «آخرین داستان» به اهتمام امیرمحمد دهستانی منتشر شد

آرت‌بوک انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» با عنوان «داستانِ آخرین داستان» به اهتمام امیرمحمد دهستانی، عضو هیات‌ علمی دانشگاه هنر، کارگردان انیمیشن و معاون انیمیشن مرکز گسترش توسط انتشارات هورخش منتشر شد.

این آرت‌بوک به شرح و توضیح مراحل ساخت انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به کارگردانی «اشکان رهگذر» که تولید آن 10 سال به طول انجامید، می‌پردازد. فیلمنامه، سیناپس، پیش‌تولید، مراحل تحقیقات، طراحی و سبک بصری شخصیت‌ها، طراحی مکان‌ها و سرزمین‌ها، استوری‌بُرد و استوری‌ریل، مراحل تولید از انیمیت، متحرک‌سازی و نقاشی پس‌زمینه تا مراحل پس از تولید یعنی تدوین، آهنگسازی، طراحی و ترکیب صدا تا صداپیشگی، از بخش‌های تولید «آخرین داستان» هستند که در این کتاب به ‌تفصیل به آن پرداخته شده است.

در بخشی از مقدمه کتاب به قلم امیرمحمد دهستانی آمده است که: «...در اواخر فرایند تولید فیلم، طی ملاقاتی که با اشکان داشتم و حین صحبت راجع به علایق‌مان، دریافتم که ساخت یک «آرت‌بوک» را برای فیلم در سر دارد و به او پیشنهاد کردم که پا را فراتر بگذارد و به انتشار کتابی مفصل در مورد تمامی مراحل ساخت فیلم فکر کند. گفتم که مشتاقم آن را طوری بنویسم که بشود به‌عنوان منبعی آموزشی برای مراحل ساخت فیلم انیمیشن بلند «نقاشی متحرک» مورد استفاده قرار داد و درعین‌حال، سندی باشد در مورد خلق «آخرین داستان» و روش‌ها و چالش‌های تولید انیمیشن بلند ایرانی. با این ایده، مصاحبه‌های مفصلی با او و اعضای کلیدی گروهش در مورد جزئیات کارشان انجام دادم. در کار پیاده کردن مصاحبه‌ها و نگارش کتاب بودم که سرانجام فیلم آماده شد و زمانی که در نمایش خصوصی آن را بر پرده دیدم، از این‌که انیمیشن ایران توانسته کاری بزرگ و با استانداردهای جهانی در سینمای کشور انجام دهد، احساس غرور کردم و این، مسئولیت مرا برای ارائه کتابی هر چه‌بهتر در مورد فیلم بیشتر کرد...»

«آخرین داستان» اولین انیمیشن بلند سینمایی تولیدشده در استودیو هورخش است که تاکنون موفق به دریافت 15 جایزه ملی و بین‌المللی شده است. همچنین این انیمیشن به‌عنوان نماینده سینمای ایران در فهرست اولیه اسکار 2020 قرار داشت و برای اولین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن «انسی» فرانسه به نمایش درآمد.

آرت‌بوک «داستان آخرین داستان» از سوی انتشارات هورخش در 312 با قطع رحلی کوچک منتشر شده است.