شنبه 02 اسفند 1399   |   اخبار مرکز ، مستند    |    امیر ، محمدرضا کیوانفر ، فک های خزری

«امیر» از انقراض فُک‌های خزری جلوگیری می‌کند؟

«امیر» از انقراض فُک‌های خزری جلوگیری می‌کند؟

«امیر» عنوان فیلم مستندی به کارگردانی «محمدرضا کیوانفر» است که به تلاش یک حافظ محیط‌ زیست برای جلوگیری از شکار و انقراض فُک‌ها می‌پردازد. این فیلم که هم‌اینک در مرحله فیلمبرداری است، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمدرضا کیوانفر درباره‌ی موضوع مستند «امیر» توضیح داد: فک خزری با نام علمی Pusa Caspica یک گونه‌ی پستاندار دریایی کمیاب است که تنها در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن مانند ولگا و اورال زندگی می‌کند.

وی افزود: دکتر امیر شیرازی تنها حامی فک خزری در ایران در تلاش است که این گونه را از انقراض نجات دهد. وی در سال 2019 کمپین بزرگی با هدف جمع‌آوری امضا برای جلوگیری از شکار قانونی این پستاندار در روسیه راه انداخت و سرانجام شکار فک در روسیه ممنوع شد؛ اما متاسفانه در بسیاری از کشورهای حوزه دریای خزر همچنان شکار این گونه‌ی دریایی ادامه دارد و فعالیت‌های دریایی در شمال دریای خزر هم باعث مرگ بسیاری از فک‌ها شده است.

این مستندساز با اشاره به آشنایی 5 ساله‌اش با امیر شیرازی، در خصوص روند فیلمبرداری این مستند گفت: تنها 20 درصد از فیلمبرداری «امیر» باقی مانده که مربوط به سکانس‌های گرفتار شدن فک‌ها در تور صیادان و انجام عملیات نجات است که در کنترل ما نیست و باید منتظر زمان مناسب برای انجام آن باشیم.

گفتنی است که عوامل تولید این مستند 70 دقیقه‌ای عبارتند از: کارگردان و تهیه‌کننده: محمدرضا کیوانفر، فیلمبردار: حمیدرضا کیوانفر، صدابردار: مبین سمیعی، مدیر تولید: محمد نسایی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی