یکشنبه 12 ارديبهشت 1400   |   اخبار مرکز ، مستند    |    مهدی باقری ، مصوبه دولت

مهدی باقری:

کمتر از یک درصد مستندسازان درگیر ساخت پروژه‌های صنعتی هستند

کمتر از یک درصد مستندسازان درگیر ساخت پروژه‌های صنعتی هستند

مهدی باقری بیان کرد که کمتر از یک درصد مستندسازان درگیر ساخت پروژه‌های صنعتی هستند و مابقی این پروژه‌ها به افرادی غیرحرفه‌ای سپرده می‌شوند.

مهدی باقری کارگردان مستند «در جستجوی خانه خورشید» با اشاره به مصوبه اخیر هیات دولت در زمینه مستندسازی پروژه‌های ملی گفت: تصویب این مصوبه اتفاق بسیار خوبی است البته پیش از این هم به صورت غیررسمی سازمان ها ملزم به مستندسازی از پروژه های خود بودند اما نفع آن به سینمای مستند نمی رسید و روابط عمومی ها تنها به آشنایان خودشان پروژه می دادند.
وی سه وزارتخانه صمت، نیرو و نفت را بزرگترین سفارش دهنده های پروژه های صنعتی معرفی کرد و افزود: بیشترین حجم سفارشات در این سه موسسه است اما درصد اندکی از این پروژه‌ها به مستندسازانی که عضو انجمن صنفی هستند و بیمه و مالیات می دهند، اختصاص می یابد در حالی که پروژه های مربوط به صنایع تنها پروژه هایی هستند که مستندساز می تواند از طریق آن‌ها کسب درآمد داشته باشد.
کارگردان «اهالی خیابان یک طرفه» ادامه داد: آموزش و پرورش سال هاست بخشی با عنوان ساخت فیلم های مستند آموزشی دارد و هر سال فیلم سفارش می دهد. من براساس امتیازهای مستندسازی ام و قیمتی که داده بودم برنده یکی از مناقصه های این وزارت خانه شدم. تمام کارهای ممکن در آن بخش را انجام دادند و حتی تهدیدم کردند که از این کار کنار بکشم. حتی کل کار را ملغی کردند و یک سال فیلم تولید نکردند که کار توسط یکی غیر از خودشان انجام نشود.
وی با تاکید بر این که در بسیاری از صنایع هم وضعیت به همین شکل است، خاطرنشان کرد: همواره در این حوزه فیلم هایی بدون آسیب شناسی توسط روابط عمومی های صنایع ساخته می شوند که موردپسند مدیران بالادستی مجموعه ها هستند. کافی است برای اطمینان از این موضوع، نگاهی به فیلم های جشنواره صنعتی بیاندازید
این مستندساز با بیان این پرسش که چه ساز و کاری وجود دارد که مستندسازان حرفه ای بتوانند از این طرح استفاده کنند، اظهار کرد: بهتر است شعار ندهیم. مصوبه هیات دولت طرحی خوب و زیباست اما چه راهکاری باید اندیشید که این پروژه ها به مستندسازانی که مالیات و بیمه می دهند اختصاص یابد؟ چرا هولدینگ ها از مستندسازان برای ساخت پروژه ها دعوت نمی کنند تا براساس ایده های بهتر بودجه ها اختصاص یابد.