دوشنبه 13 ارديبهشت 1400   |   اخبار مرکز ، مستند    |    رضا حائری ، میراث فرهنگی ، پسران سندباد

کارگردان «پسران سندباد»:

به جای امحا به احیا بیاندیشیم

به جای امحا به احیا بیاندیشیم

یک مستندساز با اشاره به اهمیت حفظ میراث فرهنگی تاکید کرد امحای کشتی‌های بومی و قدیمی نابود کردن بخشی از تاریخ و فرهنگ ایرانی است.

رضا حائری کارگردان مستند «پسران سندباد» که درباره فرهنگ و تاریخ دریانوردی است گفت: من برای ساخت این مستند، کتاب «بادبان‌های جنوب» نوشته علی پارسا را مطالعه کردم. این کتاب برای من بسیار جذاب و خواندنی و انگیزه ای برای ساخت این مستند بود. آقای پارسا در تحقیق و پژوهش «پسران سندباد» به من کمک کرد و در جشنواره «سینماحقیقت» پژوهش این فیلم، نامزد دریافت جایزه بهترین پژوهش شد. 
این کارگردان ادامه داد: ما تاریخی کهن و درخشان در دریانوردی داریم. وقتی از خلیج فارس صحبت می کنیم به تاریخ، فرهنگ و مردمی اشاره می کنیم که در این منطقه زندگی کردند. دریانوردان دلیری که در کشورهای دیگر منطقه هم کار کردند و حالا آن کشورها به دستاوردهای آنها با افتخار نگاه می کنند.
حائری افزود: در کویت، دوبی و قطر در موزه ها کشتی های قدیمی و لنج هایی نگهداری می شود که اغلب آنها متعلق به مردم جنوب ایران است. دریانوردان ایرانی تاثیر زیادی روی فرهنگ دریایی این کشورها داشته اند. کشتی «فتح الخیر» که یک کشتی باارزش ایرانی است در موزه کویت نگهداری می شود.
کارگردان «پسران سندباد» در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اهمیت حفظ تاریخ و فرهنگ دریانوردی گفت: خانم ماریو کاپلان که در مستند «پسران سندباد» روایت سفر او به ایران را می بینیم با کشتی «میهن دوست» به آفریقا سفر کرد. عکس گرفت و از این سفر در دل تاریخ، لذت برد و خاطره ساخت. بخش بخش این سرزمین و تاریخ آن باارزش و خاطره انگیز است. کاش می شد این دستاوردها، این خاطره ها و این تاریخ را حفظ کرد. 
رضا حائری گفت: متاسفانه در خبرها خواندم شناورهای سنتی و چوبی که دانش و مهارت ساخت آنها در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسیده، باید تا ۵ سال آینده امحا شوند. این مصوبه در دولت تدبیر و امید، نه نشانه ای از امید دارد، نه تدبیر. ما باید دستاوردهای تاریخی و فرهنگی مان را حفظ کنیم. میراث فرهنگی، هویت ماست. نباید از آن غافل شویم.
این مستندساز تاکید کرد: امید که دولت به جای تصویب واجرای این طرح، برای حفظ میراث گرانبهای دریانوردان دلیر و بی‌باک ایرانی که سال ها در قدیمی ترین مسیر تجارت دریایی جهان در رفت و آمد بود‌ه‌اند، به پاسداشت فرهنگ دریانوردی ایران و به احترام خلیج فارس در بندر گنگ که از مهمترین بنادر ایران است موزه ای تاسیس کرده و دستاوردهای دریانوردی سنتی و کشتی های ایرانی را به معرض دید بگذارد تا قدمت آن مشخص و عیار آن عینی شود. حفظ کشتی های سنتی ایران، به توسعه گردشگری در منطقه کمک می کند.
منبع: مهر