سه شنبه 18 خرداد 1400   |   اخبار مرکز ، انیمیشن    |    یاشار جعفر خانپور ، بهرام عظیمی ، انیمیشن

بهرام عظیمی در غم درگذشت یک انیماتور نوشت/

یاشار جعفر خانپور نابغه‌ای بی‌همتا

یاشار جعفر خانپور نابغه‌ای بی‌همتا

یاشار جعفر خانپور از فعالان حوزه انیمیشن روز گذشته بر اثر گازگرفتگی درگذشت.

به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی،  بهرام عظیمی انیماتور شناخته شده در سوگ یاشار جعفر خانپور نوشت: «هنوز در شوک از دست دادن بزرگ مرد انیمیشن ایران محمد ابوالحسنی هستیم که ناگهان خبر تاسف بار دیگری را می شنویم. یاشار جعفر خانپور دوست و همکار عزیزمان در سن سی و پنج سالگی بر اثر گاز گرفتی به رحمت خدا رفت. مدیر تکنیکی و نورپرداز و فضاساز و رندرمن انیمیشن سینمایی تهران هزاروپانصد و تمام انیمیشن هایی که من در این ۱۵ سال ساختم یاشار عزیز بود. به اندازه ایی این جوان محجوب و مومن و شریف بود که باورکردنی نیست، جزو معدود هنرمندانی بود که براحتی می توانست در بزرگترین کمپانی های انیمیشن جهان استخدام شود، درک و بینش و دانش او از انیمیشن بی اندازه زیاد بود.کم حرف، عمیق، دوست داشتنی، همیشه به موقع و سروقت، بسیار بسیار باهوش و خوش قلب و خیرخواه. کافیست برای آنکه متوجه توان بالا و نبوغ این جوان بی همتا بشوید، نگاهی به تیتراژ انیمیشن سیم ششم بیاندازید، باورکردنی نیست که یک نفر بتواند به تنهایی به جای دهها نفر با تخصص های پیچیده ، انقدر حرفه ایی کار کند.
 

خداوند به خانواده یاشار مهربان صبر عطا بفرماید، تا روزی که زنده ام داغ دار از دست دادن عزیزانی مثل یاشار، محمد ابوالحسنی و وحید نصیریان خواهم بود. یاشار عزیز سلام مارا به محمد و وحید برسان»
 

یاشار جعفر خانپور دارای مدرک کارشناسی مدیریت از دانشگاه تهران بود و به عنوان مدیر تکنیکی ، فضا سازی، نورپردازی، مسئول جلوه های بصری، مسئول رندر، مسئول کامپوزیت متریال و ریگ اشیا در حوزه انیمیشن فعالیت می‌کرد.


او در پروژه‌هایی چون «تهران ۱۵۰۰»، «ماسوله»، «بابا» و «سیم ششم» به کارگردانی بهرام عظیمی حضور داشته و تیتراژ برنامه‌های «خندوانه» و «ستاره شو» را طراحی کرده است. 


یاشار جعفر خانپور به همراه بهرام عظیمی تندیس طلایی بهترین فضاسازی یازدهمین جشنواره پویانمایی تهران را برای فیلم «سیم ششم» به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دریافت کردند.