نگاهی شاعرانه به سرنوشت یک درخت/ «آستان»، روایتی تازه از حرم امام رضا (ع)

نگاهی شاعرانه به سرنوشت یک درخت/ «آستان»، روایتی تازه از حرم امام رضا (ع)

«آستان» مستندی بی‌کلام با موضوع ورودی حرم امام رضا (ع) و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که در انتظار دیده شدن است.

به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مجید رحیمی مدیر تحقیقات و پژوهش مرکز گسترش درباره تجربه ساخت مستند با موضوع امام رضا (ع) گفت: سال 88 مفاهیم ذهنی و مذهبی بسیاری در ذهن من وجود داشت که قصد داشتم آن‌‌ها را در قالب فیلم روایت کنم همچون عمری که طی می‌شود و بهتر است حاصلی داشته باشد. ایده مستند «آستان» این گونه شکل گرفت، مستندی تجربی که نگاهی شاعرانه به سرنوشت یک درخت پس از مرگ دارد.

 

وی افزود: درختی که عمر مفیدش به پایان رسیده، علامت‌گذاری شده و باید برای لطمه نزدن به درختان دیگر قطع شود. می‌تواند قنداق تفنگی جهت شکار شود یا یک صندلی یا ذغالی برای سوختی کوتاه مدت. اما این درخت تبدیل به درب آستان ورودی حرم امام رضا‌ (ع) می‌شود. مکانی که محل وصل زائران با معبود و ورود به حریم یار است.

 

رحیمی با تاکید بر این که آن‌ زمان در مرکز گسترش فعالیت نمی‌کرده، در خصوص مراحل ساخت این مستند توضیح داد: «آستان» سال 88 ساخته شد و مرحله دشوار تولید، تصویربرداری از حریم آستان مقدس امام هشتم بود چرا که در آن سال‌ها به سادگی مجوز فیلمبرداری از حرم صادر نمی‌شد. تصویربرداری‌های ما در جنگل‌های شمال و کارگاه‌های ساخت درب و گره‌سازی‌های روی آن که متعلق به آستان قدس بود به پایان رسید. مجوزهای قانونی برای فیلمبرداری از آستان امام رضا(ع) هم گرفته شده بود اما با وجود مجوزهای اخذ شده همچنان ممانعت‌هایی برای تصویربرداری حرکتی وجود داشت.

 

وی با بیان این که با ایجاد تغییرات در نوع تصویربرداری موفق به فیلمبرداری سکانس‌های باقی‌مانده شدند، تصریح کرد: فیلمبردار خوبمان محمدرضا جهان پناه تصویربرداری این مستند را برعهده داشت و همان سال «آستان» آماده نمایش شد اما متاسفانه حاصل تلاش‌های آن روزگار هیچ گاه روی پرده سینما و آنتن شبکه‌های سیما نرفت در حالی که کاری تجربی و بی کلام بود که مراحل رسیدن به فیض را به تصویر می‌کشید.