مدیر پردیس «آزادی»:

فیلم‌های مستند از 60 درصد تولیدات سینمایی جذاب‌ترند

فیلم‌های مستند از 60 درصد تولیدات سینمایی جذاب‌ترند

سجاد نوروزی معتقد است اطلاع رسانی درست، تبلیغات مناسب و حرفه‌ای می‌تواند به موفقیت اکران مستندها در سالن‌های سینما و نمایش آنلاین کمک کند.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سجاد نوروزی مدیر پردیس سینمایی «آزادی» گفت: بسیاری از مستندهایی که تولید می‌شود از 60 درصد تولیدات سینمایی که در سینماها اکران می‌شوند جذاب‌تر و باکیفیت‌تر هستند. اما اغلب بدنه سینماداری و فعالان در بخش توزیع و اکران، نگاهی کهنه و از مد افتاده به مقوله اکران و جذب مخاطب دارند.

 

این فعال فرهنگی ادامه داد: برای اکران مستندها در سینما نیاز به شناخت مارکتینگ، اطلاع‌رسانی و تبلیغات است. نمی‌شود با مناسبات و تجربه‌های دهه 60 و 70 سینمای امروز را اداره و مخاطب جذب کرد. مستندهایی از جنس «بزم رزم» فیلم‌هایی باکیفیت و جذاب هستند که می‌توانند روی پرده بروند و مخاطب بالایی داشته باشند. البته منظور از مخاطب بالا، آن ارقام و اعدادی نیست که در سینمای تجاری و عامه‌پسند وجود دارد.

 

مدیر پردیس سینمایی «آزادی» افزود: در جهان مستندهایی که برای مخاطب جذاب هستند، جنجالی و پرفروش شده و از آنها استقبال می‌شود. مستندهای مایکل مور معمولا پرمخاطب هستند، مستند «بولینگ برای کلمباین» از پرفروش‌های گیشه سینماهای آمریکا بود. در ایران هم ما نمونه‌هایی داریم که در صورت اکران مناسب و اطلاع رسانی درست و تبلیغات، می‌توانند پرفروش باشند.

 

نوروزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نمایش آنلاین مستندها در کنار اکران آنها در سینما، یک راهکار برای جذب مخاطب و معرفی سینمای مستند به مردم است. من معتقدم، هرگز پلتفرم‌ها جای سینما و فیلم دیدن در سالن را نمی‌گیرند. در شرایط فعلی و در فضایی که شیوع ویروس کرونا ادامه دارد، سالن‌ها خالی هستند اما فیلم دیدن در سینما کهنه نخواهد شد و پس از بازگشت به شرایط عادی، فیلم دیدن در سینما اولویت اول خواهد بود.

 

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: سینمای مستند در ذات خود، واجد ارزش است. توجه به اکران و نمایش آثار مستند رواج سینمایی است که پیوند با اندیشه، فرهنگ و هنر دارد و ارزشمند است. این سینما برخلاف اظهارنظرهای اشتباه، مخاطب دارد اما معمولا اطلاع رسانی و تبلیغات درست برای جذب این گروه از مخاطبان زمان اکران فیلم‌ها کمرنگ است.

منبع: هنرآنلاین