روایتی از آدم‌های شوخ طبع در «گوش شیطون، کر»

روایتی از آدم‌های شوخ طبع در «گوش شیطون، کر»

فیلمبرداری مستند «گوش شیطون، کر» ساخته مهدی بوستانی تا 2 ماه دیگر ادامه دارد.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مهدی بوستانی نویسنده و کارگردان مستند «گوش شیطون، کر» در گفتگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری صبا درباره آخرین وضعیت این فیلم مستند که درباره آدم‌های شوخ و راز محبوبیت آن‌هاست، گفت: فیلمبرداری این فیلم مستند که درباره آدم‌های شوخ است و هفت شخصیت اصلی دارد از سال ۹۹ شروع شد و در همان زمان فیلمبرداری پنج شخصیت این فیلم به اتمام رسید. درحال حاضر فیلمبرداری این پروژه با ۲ شخصیت باقی مانده به شکل پراکنده تا ۲ ماه دیگر ادامه دارد و سپس وارد مرحله پس‌تولید می‌شویم و احتمالا تا اواخر سال جاری برای نمایش آماده خواهد شد.

 

او علت وقفه در فیلمبرداری را اینگونه بیان کرد: شرایط کرونا و کار کردن من روی فیلم کوتاه «حافظ» به صورت هم‌زمان و نیز لزوم تهیه سرمایه، تحقیق و پیدا کردن شخصیت‌های مورد نظر باعث شد که بخشی از کار در سال گذشته و بخشی امسال انجام شود.

 

کارگردان مستند «دست به داران» درباره وضعیت تهیه سرمایه مستند «گوش شیطون، کر» خاطرنشان کرد: کار به شکل مستقل شروع شد ولی در حال حاضر طرح آن در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به تصویب رسیده است. قطعا عقد قرارداد با این مرکز باعث می‌شود با خیال راحت‌تری بتوانم این فیلم را بسازم و روند تولید و پس‌تولید آن را به انتها برسانم.


 

این کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره مستند دیگر خود به نام «برادر بزرگ ترس» که سال گذشته فیلمبرداری آن تمام شده است، توضیح داد: فرید دغاغله که تدوین فیلم را برعهده دارد متاسفانه دچار کرونا شد و کار عقب افتاد، همچنین به دلیل مشکلات مالی و مستقل بودن اثر، ساخت آن کمی به تعویق افتاد. البته هم اکنون این پروژه در مرحله تدوین است و احتمال می‌دهم که تا پایان سال جاری آماده نمایش شود.

 

به گفته وی، هر ۲ فیلم «گوش شیطون، کر» و «برادر بزرگ ترس» مستندهای بلندی هستند که تدوین و مراحل دیگر فنی آن‌ها زمان زیادی می‌برد.

 

کارگردان فیلم کوتاه «پشت در» در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه چندین سال است که طرح یک فیلم کوتاه به نام «یک مرد، یک زن و قطعا شیطان!» را در ذهن دارد و تصمیمش بر این است که پس از پایان نمایش «گوش شیطون، کر» و «برادر بزرگ ترس» نگارش و ساخت آن را شروع کند، گفت: این فیلم یک کمدی کم هزینه است که فیلمنامه نهایی آن هنوز نوشته نشده است ولی تصور می‌کنم مدت زمان حدودی آن ۲۰ دقیقه باشد.

 

این نویسنده و کارگردان درباره داستان طنزآمیز فیلم «یک مرد، یک زن و قطعا شیطان» عنوان کرد: یک مرد و یک زن به شکل اتفاقی در محیطی بسته گرفتار می‌شوند. شخصیت مرد به شدت تعصبات مذهبی دارد ولی شخصیت زن از نظر عقیدتی در نقطه مقابل او قرار می‌گیرد. در ابتدا نوعی تنفر میان این ۲ کاراکتر که به دلیل طبقه اجتماعی، جنسیت و دیدگاه‌شان نسبت به مسائل با یکدیگر تفاوت وجود دارد، حاکم می‌شود که تا حدودی کلیشه‌ای است؛ کلیشه‌ای که در سطح جامعه نیز شاهد آن هستیم.


 

بوستانی در پایان خاطرنشان کرد: درنهایت طی یک هم‌زیستی کوتاه اجباری، نوع نگاه‌ این زن و مرد نسبت به یکدیگر تغییر می‌کند و به مرور وجوه انسانی یکدیگر را بیشتر کشف و تضادی که در ابتدا بایکدیگر داشته‌اند، کمرنگ‌ می‌شود.