ماجرای جوانی که عاشق سینما بود/ «احمد»، فیلمی با یک قهرمان متفاوت

ماجرای جوانی که عاشق سینما بود/ «احمد»، فیلمی با یک قهرمان متفاوت

مستند «احمد» به کارگردانی اعظم مرادی که ساخت آن سه سال طول کشیده، روایتگر زندگی جوانی است که دچار آسیب مغزی شده، اما برای رسیدن به آرزویش سراغ سینما و تئاتر رفته است.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، اعظم مرادی درباره نحوه آشنایی با شخصیت اصلی فیلمش گفت: من در دانشگاه با احمد آشنا شدم. هر دوی ما سینما می‌خواندیم. وقتی او را دیدم برایم جالب بود که به سمت هنر و سینما آمده است و رفتم با او صحبت کنم که پدرش همراهش بود. من متوجه حرف‌هایش نمی‌شدم و بیش‌تر پدر به من کمک می‌کرد تا گفتگو شکل بگیرد. به او گفتم می‌خواهم مستند زندگی‌ات را بسازم، به من اجازه می‌دهی؟ گفت افراد بسیاری سراغ من آمده‌اند اما خسته و پشیمان شدند. در نهایت پذیرفت و از من خواست تا در مسیر فیلمسازی‌اش به او کمک کنم و من هم این موضوع را پذیرفتم.

 

کارگردان مستند «احمد» ادامه داد: ساخت این مستند سه سال طول کشید، اما نه به طور دائم بلکه مقطعی، من در لحظات مختلف و در روزهای متعددی کنار احمد بودم و زندگی او را برای مخاطب ثبت می‌کردم.

 

این کارگردان درباره جزییات بیش‌تر مستند گفت: این مستند مصاحبه محور نیست، من روی فکر احمد تاکید داشتم و تکلم او مشکل داشت. صدای ذهن احمد را روی فیلم گذاشتم، در واقع یک نفر صدای ذهن احمد را می‌خواند اما صحبت‌ها همه متعلق به احمد است و اتفاقات زندگی‌اش را به صورت خاطره تعریف می‌کند.

 

مرادی درباره اهمیت رقابت آثار مستند در جشنواره «سینماحقیقت» گفت: جشنواره سینما حقیقت تنها جشنواره مرتبط با حوزه مستند است که در ایران داریم و همه مستندسازها دوست دارند آثارشان در این جشنواره به نمایش دربیاید. ورود به این جشنواره موفقیت به حساب می‌آید. ما مستندسازها بسیار کار می‌کنیم، اما دیده نمی‌شویم مخصوصا کسانی که به صورت مستقل کار انجام می‌دهند، زمانی که اثر در جشنواره به نمایش در می‌آید این فرصت را پیدا می‌کنیم که برای ادامه مسیرمان دلگرم باشیم.

 

او درباره مسیر مستند سازی‌اش ادامه داد: من پیش از آنکه با احمد آشنا شوم، مستندسازی انجام می‌دادم اما بیش‌تر برای تلویزیون این کار را می‌کردم و تا حالا به صورت مستقل فیلمی نساخته بودم و زمانی هم که با احمد آشنا شدم فکر نمی‌کردم اتفاقات خاص و جالبی در زندگی‌اش رخ دهد اما اتفاقات جالبی در زندگی‌اش پیش آمد که باعث جالب‌تر شدن مستند شد و پس از اینکه کار تمام شد متوجه شدم که انتخاب درستش داشتم، چون شخصیت احمد، کاملا منحصربه فرد است.

 

این مستندساز در پایان گفت: نگاه من در « احمد» با مستندهای مصاحبه محور و یا دیگر آثار پرتره کاملا متفاوت است، درواقع خودم اینگونه فکر می‌کنم و تلاش کردم چنین اتفاقی رخ دهد.

 

مستند «احمد» که در بخش نیمه بلند مسابقه ملی پانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارد، درباره جوانی30 ساله است که دچار بیماری سی پی است. سی پی بیماری است که فرد در آن نمی‌تواند تکلم کاملی داشته باشد، حرکات بدنش تحت کنترل خودش نیست و این موضوع باعث می‌شود که فرد مبتلا حتی نتواند کارهای شخصی خودش را هم انجام دهد.

 

پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» از 18 تا 25 آذرماه به دبیری محمد حمیدی مقدم برگزار می‌شود.


منبع: سوره سینما