پژمان علی‌پور:

حضور در جشنواره‌ها، امکان دیده شدن انیمیشن‌ را بیشتر می‌کند

حضور در جشنواره‌ها، امکان دیده شدن انیمیشن‌ را بیشتر می‌کند

کارگردان انیمیشن «بادها کجا می‌میرند» معتقد است نمایش انیمیشن در جشنواره‌های مختلف به دیده شدن آثار و ورود به بازارهای جهانی کمک می‌کند.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، انیمیشن «بادها کجا می‌میرند» به کارگردانی پژمان علی‌پور از تولیدات مرکز گسترش به تازگی جایزه ویژه هیات داوران چهارمین جشنواره مستند انیمیشن «ظهور لوزیتانیا» در کشور لهستان را در دو بخش دانشجویی و حرفه‌ای دریافت کرد. در بیانیه هیات داوران در توصیف این انیمیشن آمده: «برای اثبات اینکه انیمیشن می‌تواند مثل آینه انعکاس واقعیت باشد و بازتاب حقایق باشد.» داستان این انیمیشن 13 دقیقه‌ای درباره بمباران شیمیایی سردشت یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است. نخستین شهر شیمیایی شده‌ جهان که در آن از گاز خردل استفاده شده است.
 

پژمان علی‌پور درباره این جشنواره گفت: 535 فیلم از 79 کشور، متقاضی حضور در این رویداده بودند که از بین آنها 61 فیلم انتخاب شد، جشنواره «ظهور لوزیتانیا» 5 بخش مجزا داشت، در بخشی که فیلم من در آن حضور داشت 7 انیمیشن نمایش داده شد، یک انمیشن جایزه اول را گرفت و «بادها کجا می‌میرند» جایزه ویژه هیات داوران از بخش دانشجویی و حرفه‌ای را دریافت کرد.
 

پژمان علی‌پور درباره حضورهای جهانی فیلمش گفت: فیلمساز دوست دارد فیلمش دیده شود، بعضی معتقدند فقط جشنواره‌های درجه الف، مهمند. اما به نظر من، اغلب جشنواره‌ای تخصصی به دلیل نگاه و مخاطبانی که دارند می‌توانند به دیده شدن اثر هنری کمک کنند. جشنواره «ظهور لوزیتانیا» یک جشنواره تخصصی در حوزه مستندانیمیشن که پدیده‌ای جدید است، بوده و با توجه به آثار و شرکت کنندگان، می‌توان متوجه کیفیت و اعتبار آن شد.
 

او ادامه داد: ورود به بازارهای جهانی مهم است، اما حتی این امتیاز هم معمولا از دل حضور در جشنواره‌ها رخ می‌دهد.
 

علی‌پور درباره مضمون فیلمش گفت: «بادها کجا می‌میرند» درباره یک موضوع انسانی است که شناسنامه ایرانی دارد، برای ما ایرانی‌ها جنگ و بمباران شیمیایی پدیده‌ای نیست که فراموش بشود. در کنار این موضوع، مخاطب غیر ایرانی به دلیل همین مضمون که انسانی و حقوق بشری است با آن ارتباط برقرار می‌کند. برای جشنواره‌های موضوعی که در حوزه حقوق بشر یا مسائل ضد جنگ فعالیت می‌کنند، آثاری از این دست جذاب است.
 

کارگردان «بادها کجا می‌میرند» ادامه داد: این انیمیشن برای حضور در جشنواره اسپارک سی جی (کانادا) پذیرفته شده، امیدوارم این فیلم در مسیر حضورش علاوه بر موفقیت‌، توسط مخاطبان بیشتری دیده شود.
 

«بادها کجا می‌میرند» تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است.