سه شنبه 29 شهريور 1401   |   اخبار مرکز ، مستند    |    خرمشهر ، هفته دفاع مقدس ، آزادی خرمشهر

«خرمشهر جمعیت ۸۰ میلیون نفر» امشب تماشایی می‌شود

«خرمشهر جمعیت ۸۰ میلیون نفر» امشب تماشایی می‌شود

مستند «خرمشهر جمعیت ۸۰ میلیون نفر» به کارگردانی مینو خانی و تهیه کنندگی سید جمال نحوی در آستانه آغاز هفته دفاع مقدس سه شنبه ۲۹ شهریورماه ساعت ۲۱:۵۰ دقیقه از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می‌شود.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی،  مستند خرمشهر جمعیت ۸۰ میلیون نفر به بررسی و معرفی آثار ادبی و هنری مربوط به دفاع مقدس در خرمشهر می پردازد و در این باره نیز با تنی چند از هنرمندان و نویسندگان آثارهای مختلف گفتگو شده است.
 

خانی کارگردان خرمشهر جمعیت ۸۰ میلیون نفر درباره این مستند گفت: اساسا خرمشهر و جنگ در این شهر، نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس است. از این رو آزادسازی خرمشهر یکی از افتخارات دفاع مقدس به شمار می رود.

وی ادامه داد: در این برنامه با پرهیز از بازپخش تصاویر و ویدیو های مستند از روزهای جنگ در خرمشهر، تلاش کردیم به فرامتن جنگ، یعنی آثار ادبی و هنری با موضوع خرمشهر بپردازیم.
 

این مستند با تمرکز بر آثار ادبی و هنری خلق شده با موضوع خرمشهر برای ما تبیین می کند که خرمشهر چه نقش ویژه ای در تاریخ جنگ تحمیلی داشته است.
 

خانی در ادامه با اشاره به انتخاب نام این مستند گفت: خرمشهر جمعیت ۸۰ میلیون نفر با الهام از پلاکاردی که شهید بهروز مرادی، همزرم شهید محمد جهان ‌آرا بعد از آزادسازی خرمشهر در ورودی شهر نوشت خرمشهر ۳۶ میلیون نفر انتخاب شده است. آن روز شهید بهروز مرادی با حسی سرشار از میهن‌پرستی این پلاکارد را نوشت و خواست بگوید که همه ایران پشت خرمشهر است.