وقتی زندگی شخصی و کاری گره می‌خورد/ «ترن» روایت زندگی یک انیماتور

وقتی زندگی شخصی و کاری گره می‌خورد/ «ترن» روایت زندگی یک انیماتور

تازه‌ترین انیمیشن رضا ارجنگی با عنوان موقت «ترن» به زندگی او به عنوان انیماتور می‌پردازد که در نقطه‌ای زندگی شخصی و کاری‌اش به هم گره می‌خورد.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، رضا ارجنگی تهیه‌کننده و کارگردان انیمیشن «ترن» درباره مضمون این انیمیشن گفت: این انیمیشن روایتگر زندگی یک انیماتور است که او را درحال ساخت یک انیمیشن استاپ موشن می‌بینیم. «ترن» زندگی شخصی این انیماتور و تداخل آن با زندگی کاری‌اش را به مخاطب نشان می‌دهد. به عنوان مثال در یکی از لوکیشن‌هایی که در انیمیشن شاهد آن هستیم کارگاه استاپ موشن انیماتور قصه هستیم که با همسر خود درحال صحبت است.


او با اشاره به اینکه این انیمیشن بر اساس زندگی یک شخصیت واقعی است، ادامه داد: در واقع باید بگویم این انیمیشن هشت دقیقه‌ای با نام موقت «ترن» روایتی از زندگی خودم و قصه مولف کار است.


این کارگردان درباره تکنیک این انیمیشن گفت: این انیمیشن با تکنیک سه بعدی ساخته می‌شود چراکه نزدیک به ۲۵ سال است برای ساخت یک اثر از این تکنیک استفاده می‌کنم. البته که باید بگویم در دل این اثر سه بعدی نیز شاهد یک انیمیشن استاپ موشن سه بعدی دیگر نیز هستیم.


ارجنگی درباره آخرین وضعیت این انیمیشن بیان کرد: به تازگی پیش تولید و استوری بورد این کار به پایان رسیده است و الان در مرحله مدل سازی محیط و شخصیت‌های قصه قرار دارد. با توجه به سختی کار و به دلیل رفت و بازگشتی که در ۲ دنیای استاپ موشن و سه بعدی وجود دارد، فکر می‌کنم این کار تا ۱۰ یا ۱۲ ماه آینده آماده نمایش باشد.


او افزود: از آن‌جایی که از همان ابتدا علاقه‌مند بودم که کار دقیقا به آن شکلی که خودم می‌خواهم ساخته شود بنابراین بیشتر ساخت انیمیشن برعهده خودم است و فقط در سه شاخه افراد دیگری در این کار من را همراهی می‌کنند.


کارگردان «ترن» در پایان در پاسخ به این پرسش که چه شد که تصمیم به ساخت این انیمیشن آن هم بر اساس زندگی خود گرفته است، توضیح داد: ناخودآگاه هر فرد در ساحت خواب و هنر خود را نشان می‌دهد و ناخودآگاه هر فرد می‌تواند بیانگر شخصیت، افکار و ماهیت آن باشد و به صورت مستقیم در هنری که انسان دارد تاثیرگذار است. این کار نیز برای من یک کار دلی‌ست و نسبت به هر طرح تکراری دیگری بیشتر علاقه به ساخت آن داشتم بنابراین تنها انتخابم برای خلق یک اثر کوتاه انیمیشن بود.

«ترن» محصول مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است.