یکشنبه 29 آبان 1401   |   اخبار مرکز ، مستند ، جشنواره سینما حقیقت    |    حجت الاسلام ، جشنواره سینماحقیقت

پرونده ترور یک قاضی توسط منافقین روی میز «حجت‌الاسلام»

پرونده ترور یک قاضی توسط منافقین روی میز «حجت‌الاسلام»

سیاوش نقیبی‌نژاد تهیه‌کننده مستند «حجت‌الاسلام» که روایتی از ترور یک قاضی در فارس است، می‌گوید: جشنواره سینما حقیقت فضایی را برای فیلمسازان فراهم کرده تا آثار خود را در ژانرهای متعدد برای مخاطبان به نمایش بگذارند.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، سیاوش نقیبی‌نژاد که به صورت مشترک با حمیدرضا راوش تهیه‌کنندگی مستند «حجت‌الاسلام» را به کارگردانی مجتبی راوش بر عهده دارد و متقاضی حضور در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» است، درباره این فیلم گفت: این مستند به زندگی شهید حجت‌الاسلام شیخ احمد فقیهی از شهدای مردادماه سال 1360 در استان فارس می‌پردازد؛ زمانی که این شخصیت یکی از قضات این استان بوده که توسط منافقین ترور شده است. این مستند زندگی این شهید ترور را بررسی می‌کند و فعالیت‌های ارزشمند وی را به تصویر می‌کشد.
 

او ادامه داد: در مستند «حجت‌الاسلام» که محصول مشترک مؤسسه فرهنگی و هنری دو کوهه فیلم است، نقش و جایگاه علمی شهید فقیهی در حوزه و خدمات او به مردم را شاهد هستیم. در این مستند به بازسازی لحظه ترور این شهید می‌پردازیم؛ البته که در این فیلم تمام دوران زندگی او از کودکی تا لحظه شهادت بررسی می‌شود که در کنار آن با یاران وی و افرادی که از آن روزها همچنان حضور دارند نیز مصاحبه شده است.

این مستندساز درباره چرایی ساخت مستند درباره یک شهید حادثه ترور توضیح داد: شهید فقیهی شخصیتی مظلوم و گمنامی داشته و تا به امروز هیچ پرداختی به این شکل و در قالب یک فیلم به او نشده بود. خدمات این شهید به مردم به صورت تأسیس کتابخانه، صندوق قرض‌الحسنه، برنامه‌های مبارزاتی پیش از انقلاب و شخصیت پویایی که در قوه قضاییه داشتند بسیار مهم است، چراکه بسیاری از منافقینی که پس از دستگیری پرونده‌شان بر عهده قضاوت شهید فقیهی بوده، پس از این رویداد از یاران او می‌شوند و این بخش یکی از مهمترین لحظات فیلم «حجت‌الاسلام» است که چگونه یک قاضی می‌تواند چنین تأثیرگذاری داشته باشد.
 

او افزود: متأسفانه با توجه به ترورهایی که در این سال‌ها در کشورمان شاهد آن بودیم فکر می‌کنم این مستند حرف روز این مملکت را می‌زند.
 

تهیه‌کننده «حجت‌الاسلام» درباره مدت زمانی که برای ساخت این مستند 45 دقیقه‌ای صرف شده است، بیان کرد: مراحل تحقیق و پژوهش و پیش تولید این کار، 3 سال به طول انجامید و برای ساخت آن به شهرهای مختلفی مانند خوانسار، تهران، شیراز و استهبانات فارس سفر کردیم. از آنجایی که در این کار نگاه عمیقی به زندگی این شهید داشتیم با بسیاری از افرادی که در آن سال‌ها حضور داشتند صحبت کردیم.
 

او درباره چالش‌هایی که در ساخت با آن مواجه بوده‌اند، گفت: چالش‌ها و سختی‌های بسیاری برای ساخت این فیلم وجود داشت که با وجود همه آن‌ها ما فیلمی را ساختیم که در آن سعی شده بی‌طرفانه روایتی را به مخاطب ارائه دهیم و کاملاً در این روایت صادق باشیم. البته که پرونده این قاضی در قوه قضاییه مفقود شده بود و ما تمام تلاش خود را کردیم تا با پیدا کردن شاهدان آن اتفاق به روایت آن روزها دست پیدا کنیم، چراکه تا آنجایی که می‌دانم این شهید در سال 1398 به عنوان شهید شاخص قوه قضاییه معرفی شده است.
 

نقیبی‌نژاد در پایان درباره جشنواره «سینماحقیقت» عنوان کرد: پس از جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، جشنواره سینما حقیقت دومین رویداد فرهنگی و هنری کشور است که به صورت متمرکز و دور از هرگونه حواشی به سینمای مستند می‌پردازد و فضایی را برای فیلمسازان فراهم کرده تا آثار خود را در ژانرهای متعدد برای مخاطبان خود به نمایش بگذارند. تا امروز این جشنواره بدون هیچگونه حواشی سعی کرده استانداردهای سینمای مستند را رعایت کرده و به بهانه برگزاری این رویداد فیلمسازان گمنامی از سراسر ایران به مخاطبان معرفی شده‌اند. امیدوارم این دوره نیز پویاتر و بهتر از سال‌های گذشته فعالیت خود را آغاز کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم