مدیر انتشارات همشهری:

مستند تصویری مخاطب بیشتری از مستند مکتوب دارد

مستند تصویری مخاطب بیشتری از مستند مکتوب دارد

مهدی فروتن مدیر انتشارات موسسه همشهری معتقد است، مستند میان بیشتر مردم با تصویر تعریف شده است و اگر کتابی را به عنوان یک اثر مکتوب در حوزه مستند معرفی کنیم مخاطبان آن بسیار محدود می‌شود، همچنین برای مخاطبان جدی و پیگیر مستند، تماشای نسخه تصویری آن دلچسب‌تر است.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، مهدی فروتن مدیر انتشارات روزنامه همشهری در گفتگو با ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» درباره گونه‌های مختلف مستندنگاری که به دو زیر شاخه مستندهای مکتوب و تصویری مجزا می‌شوند، گفت: قطعا مستندهای تصویری نسبت به مستندهای مکتوب، مخاطبان بیشتری دارد، شما اگر یک مستند صامت را به نمایش بگذارید باز هم مخاطب خود را پیدا می‌کند. مستند در میان بیشتر مردم با تصویر تعریف شده است و اگر کتابی را به عنوان یک اثر مکتوب در حوزه مستند معرفی کنیم مخاطبان آن بسیار محدود می‌شود. این طبیعی است که تصویر و مستندهای تصویری جایگاه بیشتری در میان مخاطبان داشته باشد و حتی دسترسی به آن و برقراری ارتباط با آن نیز نسبت به منابع مکتوب راحت‌تر باشد. چراکه مطالعه یک کتاب و یا یک متن مستند آداب خاص خود را دارد و پیدا کردن آن در بازار و ایجاد شرایطی برای مطالعه کمی سخت است.
 

او ادامه داد: البته این موضوع قابل توجه است که هزینه و بودجه افراد در کنار سلیقه آن‌ها در انتخاب‌های آن‌ها تاثیرگذار است چراکه درنهایت تهیه یک کتاب، مقاله و متن مستند هزینه‌ای را با خود به همراه دارد اما اگر فردی نیاز به تماشای یک مستند داشته باشد می‌تواند با روشن کردن تلویزیون خود و در شبکه مستند محتوای مورد نظر خود را تماشا کند. با تمام این توضیحات برای مخاطبان جدی و پیگیر مستند، تماشای آن بسیار دلچسب‌تر است.
 

مدیر انتشارات همشهری درباره سلیقه خود نسبت به سینمای مستند بیان کرد: ارتباط من با سینما محدود به دوره 10 روزه جشنواره ملی فیلم فجر می‌شود اما اگر زمانی در خانه تنها باشم و تصمیم به تماشای اثری بگیرم اولین و تنها انتخابم روشن کردن تلویزیون و تماشای مستندهای شبکه مستند به ویژه مستندهای حیات وحش آن است. به نظرم، دینی‌ترین و معناگراترین کاری است که بشر تا به الان در قالب تصویر خلق کرده است. گونه دیگری از مستندنگاری که در چندسال اخیر در حوزه مکتوب و تصویر مورد توجه قرار گرفته است، حوزه گردشگری و سفرنامه‌نگاری است که در دنیا بسیار مورد توجه است و مستندهای پرمخاطبی هستند.
 

فروتن در پایان درباره جشنواره «سینماحقیقت» که شانزدهمین دوره آن در اواخر آذرماه برگزار می‌شود، گفت: پانزده سال پیش زمانی که اولین دوره این جشنواره برگزار شد گمان نمی‌رفت که به شکل مستمر باشد و تداوم پیدا کند و این اتفاق که جشنواره سینماحقیقت 16 دوره ادامه پیدا کرده و برگزار شده نشان می‌دهد که سینمای مستند جای خود را در سینمای ایران پیدا کرده است. امروز اگر دقت کنیم فیلمسازان سینمای مستند نیز مانند فیلمسازان سینمای بلند داستانی که علاقه دارند اولین نمایش اثر خود در جشنواره فیلم فجر باشد در سینمای مستند نیز این علاقه وجود دارد که اولین نمایش اثر در جشنواره سینماحقیقت باشد و این نشان دهنده جایگاه و اهمیت این جشنواره است. مهمترین کاری که این جشنواره نیز باید انجام دهد فعالیت برای افزایش مخاطبان سینمای مستند و ایجاد شرایطی برای دسترسی راحت‌تر آن‌ها برای تماشای آثار است که فکر می‌کنم در استمرار برگزاری این جشنواره این هدف درحال رخ دادن است.