«در ستایش یک رنگ»، باموضوع آلودگی هوا

«در ستایش یک رنگ»، باموضوع آلودگی هوا

انیمیشن «در ستایش یک رنگ» (تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی) درباره معضلی است که این روزها همه با آن دست به گریبانیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، مسعود قدسیه درباره موضوع انیمیشن تازه‌اش که در دست تولید است گفت: قصه «در ستایش یک رنگ» درباره آلودگی هوا در بخش‌های مختلف دنیاست. آلودگی هوا مساله‌ای است که اغلب کشورها درگیر آن هستند و کارخانه‌هایی که این آلودگی را تولید کرده و محیط زیست را بر هم می‌زنند همچنان در حال تولید گازهای سمی و دود هستند. هوای آلوده باعث بر هم خوردن نظم اکوسیستم و ایجاد بیماری مختلف است. ایده اصلی این کار از بی‌توجه‌هایی که به طبیعت می‌شود شکل گرفت.
 

او افزود: از سوی دیگر با ورود ویروس کرونا ایده استفاده از ماسک توجهم را جلب کرده و من در ذهنم جزیره‌ای را طراحی کردم که جایی دورافتاده است و مردم در کارخانه‌ای کار می‌کنند که بخاطر آلودگی هوا از ماسک استفاده می‌کنند  و زندگی ومعاش‌شان از همان کارخانه‌ای تامین می‌شود که منبع آلودگی و بیماری‌شان نیز هست و آنها ناخواسته‌ از محلی امرار معاش می‌کنند که باعث بیماری و مرگ تدریجی‌شان می‌شود. 

قدسیه با بیان اینکه تکنیک ساخت این انیمیشن دو بعدی است گفت: تکنیک کار تلفیقی از کار سنتی دستی و کاتوت است و مدت زمان فیلم نیز شش دقیقه است. 

قدسیه با اشاره به اینکه پیش تولید این کار شروع شده گفت: در بخش بازنویسی فیلمنامه هستم. چون این اثر یک فیلم کوتاه است تکنیک بسیار اهمیت دارد و برایم مهم است که تبدیل به اثری خاص و ویژه شود. چراکه اگر به عنوان سازنده یک انیمیشن کوتاه نتوانیم از نظر بصری و موضوعی مخاطب را که اتفاقا مخاطبی خاص است جذب و راضی کنیم تمامی زحمات‌مان بی اثر می‌شود. مخاطب فیلم‌های کوتاه انیمیشن جشنواره‌های مرتبط و هنرمندان و علاقمندان حاضر در آن هستند و بسیار مهم است کار شما خاص و با کیفیت باشد. مخاطبان این جشنواره‌ها فیلم‌های بسیاری دیده‌اند و باید بتوانید کاری فوق‌العاده از نظر بصری، تکنیکال و محتوایی به آنها ارائه کنید تا نظرشان را جلب کنید. 

قدسیه گفت: مخاطب اصلی این فیلم بزرگسالان هستند. فضای کار ممکن است برای کودکان و نوجوانان جذاب باشد اما از نظر موضوعی قطعا چنین قصه‌ای برای بزرگسالان طراحی شده است. چراکه این بزرگسالان هستند که باعث به وجود آمدن این معضل در جهان شده‌اند. امیدوارم این فیلم تلنگری شود به آنهایی که در تولید این هوای سمی دست دارند. 

قدسیه در پایان گفت: مانند همه فیلمسازان انیمیشن کوتاه بسیار دوست دارم این فیلم به جشنواره‌های معتبر مانند زاگرب و رویدادی مثل اسکار راه پیدا کند. 

انیمیشن «در ستایش یک رنگ» تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است.