نگاهی به مستند کوتاه «کشیم عاشق»/ مرگ پرنده

نگاهی به مستند کوتاه «کشیم عاشق»/ مرگ پرنده

مستند کوتاه «کشیم عاشق» (امیر آقاعبدالهی) تصاویری بکر و کمتر دیده شده از طبیعت چشم نواز ایران دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، الناز دیمان: ساخت مستندهای محیط زیستی در ایران، به دلیل هزینه بالا و زمان بسیاری طولانی در روند تولید، چندان محبوب نیست. با وجود طبیعت چشم نواز و متنوعی که ایران دارد، مستندهای محیط زیستی مهجور و مغفول هستند. تلاش امیر آقاعبدالهی در «کشیم عاشق» برای ساخت یک مستند در سطح جهانی قابل ستایش است. فیلم یک پروژه جذاب و حرفه‌ای است که با وجود تکنیک بالا، روایتی شنیدنی دارد و می‌توان آن را تجربه‌ای متفاوت در سینمای مستند ایران دانست.
 

امیر آقاعبدالهی، در «کشیم عاشق» روایتی تلخ از مرگ طبیعت و پرندگان بر اثر آلودگی های محیط زیستی و زیاده خواهی انسان دارد. فیلم، تصاویری بکر و زیبا،ن ماهایی چشم نواز از طبیعت ایران دارد و گفتار متن آن خوب نوشته شده است.
 

فیلمساز در «کشیم عاشق» با محور قراردادن یک پرنده (مرغ دریایی) و نمایش زندگی او، حال و هوایی تازه به فیلم بخشیده است. فیلمبرداری خوب یکی دیگر از ویژگی‌های این مستند است. مستند «کشیم عاشق» در دسته آثاری قرار می گیرد که با دشواری و در طولانی مدت ساخته می شوند و این چنین آثاری مطلوب مستندسازان ایرانی نیستند، «کشیم عاشق» دشواری‌های تولید چنین آثاری را پشت سر گذاشته و به یک فیلم شاخص در حوزه محیط زیست تبدیل شده است.
 

فیلمساز به خوبی از عشق و زندگی به عنوان یک عنصر پیش برنده در فیلمش استفاده کرده و طبیعت را به زندگی و عشق پیوند داده است. «کشیم عاشق» بر خلاف اغلب مستندهای محیط زیستی ایرانی که در نمایش جزئیات زندگی حیوانات به واقعیت وفادار نیستند و با دستکاری رویدادها به نفع ساختار فیلم پیش می‌روند، به واقعیت وفادار و از این منظر تاثیرگذار است.
 

مستند کوتاه «کشیم عاشق» تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است و در شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» روی پرده رفت. این مستند جایزه بهترین مستند کوتاه و بهترین تدوین را دریافت کرد.

منبع: هنرآنلاین