درباره مستند «برای پس از مرگم»/ قهرمانی برای امروز

درباره مستند «برای پس از مرگم»/ قهرمانی برای امروز

مستند «برای پس از مرگم» پرتره‌ای تماشایی درباره یکی از شخصیت‌های مهم تاریخ معاصر است.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، الناز دیمان: مستند پرتره، معمولا محبوب است و در بسیاری از موارد، جذاب و تماشایی. «برای پس از مرگم» یکی از بهترین نمونه تولیدات چند سال اخیر است که با جسارت به سمت یک شخصیت، شخصیت مهم وموثر رفته و غبار از سیمایی زدوده که در حوزه علم و عرفان و معرفت، صاحب نام و البته تحت جفا بوده است.

«برای پس از مرگم» برای نخستین بار به زندگی روحانی اندیشمندی می‌پردازد، که قرائتش از دین، نیاز جامعه امروز است. علی صفایی حائری، روحانی زمینی است، روحانی ای که منوچهر محمدی، رضا میرکریمی و محمدمهدی عسگرپور در آثارشان بارها (غیرمستقیم) به شخصیت او اشاره کرده‌اند. «برای پس از مرگم» نخستین تلاش سینمای مستند برای روایت زندگی اوست، روحانی پاکدست و متواضعی که می‌تواند سیمای دین اسلام  و معصومین را بازنمایی کند.فیلم یک شروع خوب دارد، جایی که محمدمهدی عسگرپور از زمان درگذشت آیت الله صفایی حائری می گوید و پس از آن، فیلم روایتی است از زندگی و زمانه او. تعداد تصاویر آرشیوی اندک است و بیشتر اطلاعات از طریق مصاحبه به بیننده منتقل می شود. یکی از بخش های مهم فیلم، فصل بازجویی علی صفایی حائری است، جایی که طنز، نکته سنجی و جذابیت شخصیت صفایی بروز و نمود بیرونی دارد.

«برای پس از مرگم» به روح زمانه، به جامعه امروز نزدیک است. جامعه دچار گسست امروزنیازمند تصویری رحمانی از دین، و وفاق وهمدلی است. تکلیفی که علی صفایی در خود می دید و عمرش را بر پایه آن صرف کرد. 

«برای پس از مرگم» تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است و نوروز امسال در گروه «هنر و تجربه» و هاشور (به صورت آنلاین) نمایش داده می‌شود.

منبع: هنرآنلاین