تاثیر تورم بر سینمای مستند/ فضایی برای نمایش آثار نداریم

 تاثیر تورم بر سینمای مستند/ فضایی برای نمایش آثار نداریم

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند بیان کرد تورم وحشتناک و بالا رفتن هزینه‌های فیلمسازی مثل دستمزد افراد، ضربه شدیدی به سینمای مستند زد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، رضا عاطفی فیلمساز و عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند درباره وضعیت سینمای مستند در سال ۱۴۰۱ گفت: سال گذشته، به‌خصوص چند ماه گذشته بر تمام فعالیت‌های اجتماعی تاثیرگذار بوده است، سینمای مستند نیز از این تاثیر مستثنا نیست و نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم، البته وضعیت این تاثیرگذاری در مرحله بررسی و تحلیل از سوی مستندسازان است و تاثیر واقعی آن را در آینده شاهد خواهیم بود.


او ادامه داد: اتفاقات اجتماعی چند ماه گذشته بستر تولید فیلم‌های مستند برای آینده را فراهم کرده و ذهن هنرمندان را برای خلق آثار به چالش کشیده است، البته نتیجه این اتفاقات و ساخت آثار را باید در سال‌های آینده دید.


کارگردان «این کوچه بن‌بست نیست» درباره افزایش قیمت‌ها تصریح کرد: به‌طور کلی در سالی که گذشت، تورم وحشتناک و بالا رفتن هزینه‌های فیلمسازی مثل دستمزد افراد، ضربه شدیدی به سینمای مستند زد و تاثیر آن بر این سینمای ضعیف و فقیر نسبت به دیگر حوزه‌های فیلمسازی چند برابر بوده است؛ تولید در سینمای داستانی نیز متوقف شده است و تنها بخش‌های دولتی قادر به ساخت آثار هستند. همچنین از طرف دیگر سال به سال می‌خواهیم که از نظر سخت‌افزاری حرفه‌ای‌تر شویم و این مساله نیز هزینه اضافه‌ای را می‌طلبد.


عاطفی توضیح داد: دیگر ثاثیر تورم این است که افرادی که به‌صورت حرفه‌ای به شغل فیلمسازی مشغول هستند و زندگی‌شان با این حرفه می‌گذرد، دیگر نمی‌توانند فیلم بسازند چراکه صرفه مالی ندارد پس در این صورت افراد آماتوری که سینمای مستند را ساده می‌بینند و بدون تحقیق به سراغ آن می‌روند وارد حیطه کاری می‌شوند و جایی مثل تلویزیون که خوراکی برای نمایش ندارد از آن‌ها استقبال می‌کند و به تبع سطح کیفی سینمای مستند کاهش می‌یابد، همان مساله‌ای که در شانزدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت شاهد آن بودیم.


او درباره دیگر کمبودهای سینمای مستند خاطرنشان کرد: نبود فضایی برای پخش و نمایش آثار مستند از دیگر مشکلات این سینماست؛ وی‌او‌دی‌ها با نمایش مستندها موافقت نمی‌کنند چراکه تمرکزشان بیشتر بر سریال‌هاست. به‌طور کلی سال گذشته سال بسیار بدی برای سینمای مستند بود و به شخصه چشم‌انداز خوبی برای سال آینده ندارم.


این فیلمساز در پایان درباره اتفاقاتی که دوست دارد در آینده برای سینمای مستند رخ دهد، گفت: دوست دارم اتفاق خوبی برای سینمای مستند رخ دهد، فیلمسازان حرفه‌ای فیلم بسازند و فضایی برای آموزش به فیلمسازان آماتور ایجاد شود؛ در انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند نیز تصمیم بر این است که در سال پیش رو به آموزش توجه بیشتری شود تا فیلمسازان آماتور خروجی قابل قبولی داشته باشند.