حمایت از فیلمسازان جوان/ معرفی فستیوال ترانسیلوانیا

حمایت از فیلمسازان جوان/ معرفی فستیوال ترانسیلوانیا

تمرکز اصلی فستیوال ترانسیلوانیا که سال ۲۰۰۱ تأسیس شده است، تمرکز بر حمایت از فیلمسازان تازه‌کاری است که به دنبال نمایش آثار خود به طیف وسیعی از مخاطبان هستند.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، سرویس بین‌الملل: جشنواره بین‌المللی فیلم ترانسیلوانیا یکی از بزرگترین و معتبرترین جشنواره‌های اروپایی و منطقه اروپای شرقی به شمار می آید که همه ساله به مدت دو هفته در کلوژ-نپوکا برگزار می‌شود. تمرکز اصلی این فستیوال که در سال ۲۰۰۱ تأسیس شده است، تمرکز بر حمایت از فیلمسازان تازه‌کاری است که به دنبال نمایش آثار خود به طیف وسیعی از مخاطبان هستند.

این جشنواره برای هر فصل از سال، انواع گوناگونی از فیلم‌های کوتاه را از بیش از ۹۰ کشور می‌پذیرد، و در اواخر هر فصل، آثار منتخب آن دوره اعلام می‌شود.این جشنواره از سال 2021 همکاری فعالانه ای را با یونسکو آغاز کرد.جشنواره بین‌المللی ترانسیلوانیا از بخش‌های متعددی از جمله رقابتی و غیررقابتی برای فیلم‌های سینمایی بلند، کوتاه و مستند تشکیل شده است.در بخش غیر رقابتی این جشنواره، سریال‌های حائز اهمیتی که در جشنواره‌های مختلف موفق به کسب جایزه شده‌اند، به نمایش درمی‌آیند.بخش مستند این رویداد سینمایی توسط هیات داوارن سرشناس از جمله از کریستین پوپ مستندساز آلمان، مونیکا لازورین گورگان از فیلمساز مشهور رومانی و مارتیچکا بوژیلووا از بالکان داوری می شود.

در بیست و دومین دوره جشنواره بین‌المللی ترانسیلوانیا در کشور رومانی از تاریخ ۹ تا ۱۸ ژوئن (۱۹ تا ۲۸ خرداد) برگزار می‌شود، سریال آکتور به عنوان تنها نماینده ایران در کنار سریال‌های موفقی از کشورهای نروژ، ایسلند، لیتوانی، کانادا، بلژیک، دانمارک و آلمان، نمایش داده می‌شود. پیش از این «آکتور» در جشنواره سریزمانیای فرانسه، موفق به دریافت جایزه بزرگ جشنواره در بخش رقابتی بین‌الملل شده بود.