«عملیات پلنگ» متقاضی حضور در جشنواره «سینماحقیقت»

«عملیات پلنگ» متقاضی حضور در جشنواره «سینماحقیقت»

مستند «عملیات پلنگ» به کارگردانی مشترک فتح‌الله امیری و نیما عسگری ساخته شده و متقاضی حضور در هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» است.

به گزارش صبا و به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، مستند «عملیات پلنگ» به کارگردانی مشترک فتح‌الله امیری و نیما عسگری با تمرکز بر شیوه زندگی پلنگ‌ها ساخته شده است. فتح‌الله امیری درباره ساخت این مستند گفت: این مستند ۹۰ دقیقه زمان دارد که درباره پایان‌نامه دکترای آقای فرهادی‌نیا است که در دانشگاه آکسفورد درس می‌خواند. در واقع ما در این مستند به پارک ملی می‌رویم و پلنگ‌ها را زنده‌گیری می‌کنیم و به آن‌ها گردنبند ماهواره‌ای وصل می‌کنیم تا متوجه شویم به کجا می‌روند و چه چیزی می‌خورند و چه رفتاری دارند.
 

امیری ادامه داد: تدوین این مستند تا ۲ هفته دیگر به پایان می‌رسد و متقاضیِ حضور در هفدهمین جشنواره سینماحقیقت است.
 

عوامل مستند «عملیات پلنگ» که محصول شبکه مستند است عبارتند از تهیه‌کننده: فتح‌الله امیری، کارگردانان: نیما عسگری و فتح‌الله امیری، مدیر تصویربرداری: نیما عسگری، تدوینگر: سوگل مرادی، صداگذار: احسان افشاریان و موسیقی: وحید رئیسی.
 

این کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره مستند دیگری که ساخته است، توضیح داد: این روزها مشغول تدوین مستند دیگری با موضوع پارک ملی گلستان هستیم که نویسندگی و کارگردانی‌اش را به همراه نیما عسگری انجام دادیم. حدود چهار، پنج سال است که مشغول ساخت این مستند هستیم و محوریت اصلیِ آن آقای تیموری مدیریت پارک است که یک گونه جدیدی از حفاظت، تحت عنوان حفاظت مشارکتی را انجام می‌دهد که مردم هم در حفاظت کردن از حیوانات سهیم باشند. به همین دلیل حفاظت مشارکتی نتیجه شگفت‌انگیز گرفته و جمعیت حیات وحش پارک سه برابر شده و اتفاقات خیلی خوبی رقم خورده است.
 

امیری ادامه داد: این مستند برای عموم مخاطبان ساخته شده است و در مرحله تدوین قرار دارد و سعی می‌کنیم تا دو ماه آینده تدوین‌اش را به پایان برسانیم.
 

این کارگردان در پایان خاطرنشان کرد: ما دغدغه محیط زیستی داریم و هر جایی که متوجه شویم کار درستی انجام می‌شود، از آن‌جا مستند می‌سازیم.
 

عوامل این مستند عبارتند از تهیه‌کننده: دکتر محمد علاء، کارگردانان: فتح‌الله امیری و نیما عسگری، تدوینگر: محدثه گلچین عارفی، آهنگساز: وحید رئیسی، صداگذار: احسان افشاریان، مدیرتصویربرداری: نیما عسگری، صدابردار: احسان امیری و دستیار کارگردان: مجتبی شیرآوند.

منبع: خبرگزاری صبا