جشنواره‌ای با هدف جذب جوانان/ مروری بر جشنواره لمپای روسیه

جشنواره‌ای با هدف جذب جوانان/ مروری بر جشنواره لمپای روسیه

حضور هشت فیلم ایرانی در جشنواره لمپای روسیه توجه سینمادوستان ایرانی را به این رویداد جلب کرده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، سرویس بین‌الملل: جشنواره بین‌المللی فیلم لمپا در روسیه یکی از مهمترین جشنواره های در سطح جهانی در روسیه به شمار می آید که به نوعی به عنوان مرکز جذب کارگردانان سینمای اجتماعی و نوآوران اجتماعی به شمار می آید.

بر اساس سایت رسمی این جشنواره ، این رویداد سینمایی که طیف گسترده‌ای از فرمت‌های فیلمی از جمله داستانی کوتاه، مستند، انیمیشن، کلیپ و تبلیغات مرتبط با علایق اجتماعی را به نمایش می‌گذارد، با سازمان ملل متحد برای پیشبرد اهداف توسعه پایدار همکاری می کند. از جمله برنامه های این رویداد سینمایی نمایش عمومی بهترین آثار رقابتی، جلسات آموزشی از اعضای هیئت داوران جشنواره فیلم و کارگردانان فیلم های اجتماعی، ملاقات با شخصیت های اصلی فیلم و برگزاری - نمایشگاه های تعاملی در میان برنامه های این جشنواره به شمار می آید. جشنواره فیلم امسال ین جشنواره از ۳ تا ۸ اکتبر (۱۱ تا ۱۶ مهر ماه) در شهر پرم روسیه برگزار می شود. در سال 2023، هر شرکت کننده می تواند بدون هیچ پرداختی در این جشنواره ثبت نام کند.همچنین موضوعات مهم اجتماعی مانند حفاظت از محیط زیست، سلامت و تندرستی و میراث جهانی در دستور کار این جشنواره قرار دارد.


در سال جاری میلادی، هشت نماینده از ایران برای حضور در بخش مسابقه نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم لمپا در روسیه انتخاب شدند. فیلم کوتاه «پیک موتوری» ساخته زهرا ایران‌نژاد،«بریل»‌ به کارگردانی بهراد عزتی»،‌ «نجان»  ساخته مهدی باقری،‌ «زمین‌گیر»  به کارگردانی علی احمدی، «یار» ساخته ناهید ملایری، «چوب‌» به کارگردانی مرتضی پایه‌شناس و «لالایی» ساخته الهام خزایی از نمایندگان ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم «لمپا» در سال ۲۰۲۳ هستند.


 

بیش از ۱۱هزار فیلم کوتاه از ۱۳۴ کشور به این جشنواره ارسال شده‌اند که تنها ۵۶ اثر به بخش مسابقه راه یافته‌اند.