معرفی مستند: «کاپیتان من»، جذاب و روایتگر

معرفی مستند: «کاپیتان من»، جذاب و روایتگر

سیاوش صفاریان‌پور با سابقه سال‌ها تولید برنامه‌های علمی، دست به ساخت مستندی زده که جذاب و تماشایی از کار درآمده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، محمد حیدری‌پور: «کاپیتان من» یک مستند علمی است، اما باید امتیاز بزرگ آن را در شناخت درست سیاوش صفاریان پور از رسانه و سینمای مستند دانست. این که ستاره فیلمی مستند، بهرام رادان باشد و با جذابیتش به جلب مخاطب کمک کند، تمهیدی است که سینمای مستند ایران، معمولا درباره آن مقاومت دارد.

«کاپیتان من» به واسطه حضور او و اجرای درستش، به عنوان راوی و حتی بازیگر این پروژه، سر و شکل دار شده اما امتیاز فیلم صفاریان پور تنها در این نکته نیست. فیلم او، پر از اطلاعات و ارجاع های جذاب و اشاره‌های درست و سنجیده و بکر است. مثلا اشاره به دیجی کالا در بخش حافظه و خاطرات.

«کاپیتان من» تمیز و سرحال و حتی می شود گفت شیک است، این باعث می شود آن را یک تجربه تازه در سینمای مستند ایران بدانیم، سینمایی که معمولا به مستندهای علمی بی اعتناست، یا دست کم به این شکل و شمایل، بی توجه است. مستندی که هم اطلاعات دست اولی درباره مغز انسان و فعالیت‌هایش دارد، هم روان و جذاب ساخته شده و از این که یک ستاره سینما مقابل دوربین آن باشد، ابایی ندارد.

برادران صفاریان‌پور از اواخر دهه 80، در زمینه ساخت و تولید برنامه های مختلف به ویژه برنامه های علمی، از بهترین‌های تلویزیون بودند، «کاپیتان من» عصاره همه آن تجربه‌هاست. فیلمی که تماشایش کسالت بار نمی‌شود و اطلاعاتش برای همه مخاطبان، قابل درک است. شاید باید گفت «کاپیتان من» در تلویزیون، مخاطبان بیشتری خواهد داشت و با استانداردهای مستندسازی در تلویزیون، همخوانی بیشتری دارد، با این حال، «کاپیتان من» برای سینمای مستند ایران و حتی برای اتمسفر برنامه‌سازی ایران یک گام رو به جلوست. فیلمی که بدون دانش، تخصص و مهارت صفاریان پور و حمایت مالی و حضور بهرام رادان، به این اندازه موفق نبود.