آغاز اکران «ایساتیس»/ در اکران افتتاحیه این مستند چه گذشت؟

آغاز اکران «ایساتیس»/ در اکران افتتاحیه این مستند چه گذشت؟

مراسم رونمایی و اکران افتتاحیه فیلم مستند سینمایی «ایساتیس» به کارگردانی علیرضا دهقان شامگاه جمعه 22 دی ماه توسط گروه سینمایی «هنر و تجربه» در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، پیش از آغاز فیلم، علی زادمهر مدیر روابط عمومی گروه «هنر و تجربه»  و مجری مراسم از عوامل فیلم دعوت کرد تا روی صحنه بیایند. 

علیرضا دهقان کارگردان و یکی از تهیه‌کنندگان «ایساتیس» ضمن خوشامدگویی به حاضران در سالن، گفت: «ایساتیس» بعد از حضور در سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر و سی و هشتمین جشنواره جهانی فجر، آماده اکران بود اما به دلیل پاندمی کرونا و مواردی دیگر این اکران به تاخیر افتاد. برای این زمان صحبت‌های زیادی آماده کرده بودم اما ترجیح می‌دهد بیشتر عواملی که حضور دارند صحبت کنند. خیلی خوشحالم که گروه «هنر و تجربه» شرایط اکران این فیلم را فراهم کرد.

مدقالچی: هنر مملکت در دست جوانانی چون علیرضا دهقان است
در ادامه نصرالله مدقالچی یکی از راویان مستند «ایساتیس» در سخنانی با صدایی دلنشین گفت: به شما حاضران خیرمقدم می‌گویم برای تشویق جوانی که چهار سال پیش این فیلم را با عشق و علاقه و پشتکار، این فیلم را ساخت و زمانی که اعلام شد قرار است امروز رونمایی شود خیلی خوشحال شدم. باید این جوانان را تشویق و پشتیبانی کرد، چراکه آینده هنر این مملکت دست این‌هاست و از ما دیگر کاری ساخته نیست و از این جوانان کار ساخته است. این جوانان چون احساس می‌کنند مردم پشتیبان هستند، این وظیفه ماست که حمایت و پشتیبان‌شان باشیم. امشب بسیار خوشحالم که در این سالن حضور دارم.

صحرایی: «ایساتیس» را با عشق و دل ساختیم
راحیل صحرایی دیگر تهیه‌کننده فیلم «ایساتیس» در سخنانی کوتاه از حاضران در سالن تشکر کرد و افزود: ما «ایساتیس» را با عشق و دل ساختیم و امیدوارم از تماشای آن لذت ببرید.

رضا آتشی یکی از نویسندگان «ایساتیس» نیز گفت: تجربه بسیار با ارزشی را در «ایساتیس» پشت سر گذاشتم و به عنوان کوچکترین عضو این گروه، این فیلم واقعا یکی از قدم‌های مهم و حرفه‌ای‌ام بوده است.

دلپاک: «ایساتیس» سندی مهم از یزد است و قطعاً در تاریخ خواهد ماند
در ادامه، محمدرضا دلپاک طراح صدا و صداگذار سینما و فرهاد ورهرام مستندساز باسابقه نیز روی صحنه دعوت شدند. علیرضا دهقان گفت: محمدرضا دلپاک در شروع کار «ایساتیس» خیلی نظرات مهمی را به من منتقل کرد و یکی از افرادی بود که در انتخاب گوینده‌های فیلمم کمک کرد و من خیلی از نظرات او در انتخاب گویندگان و راویان اثر بهره گرفتم و در نهایت به چهار گوینده بزرگ سینمای ایران رسیدیم.

محمدرضا دلپاک نیز در ادامه اظهار کرد: فیلم بسیار خوبی را خواهیم دید. تقریباً از ابتدا که با علیرضا دهقان همراه بودم، می‌دیدم با توجه به عرقی که به شهر خودش دارد، چقدر برای این کار انرژی می‌گذارد. «ایساتیس» حتما سند بزرگی از یزد است که قطعاً در تاریخ خواهد ماند.

وی افزود:  این فیلم در آینده دیده خواهد شد، چراکه علیرضا دهقان فیلم را با قلب خودش ساخته است و استاد مدقالچی و دیگر راویان این اثر نیز به این فیلم روح بخشیدند، چون ما صداگذارها همیشه می‌گوییم «صدا» روح یک فیلم است.

ورهرام: ما مستندسازها حتی جگرکی هم نمی‌توانیم بزنیم!
فرهاد ورهرام نیز ضمن تبریک به علیرضا دهقان و راحیل صحرایی، بیان کرد: از دوره کرونا من در جریان فیلم «ایساتیس» بودم و دوست داشتم این فیلم را ببینم و خیلی خوشحالم که اخیراً برای فیلم‌های مستند نیز می‌توان مراسم رونمایی فراهم کرد زیرا فیلم مستند با زحمتی زیاد ساخته می‌شود. علیرضا دهقان نیز با زحمتی زیاد این فیلم را ساخته و با مخارج سنگینی این فیلم تهیه شده است.

در پایان نیز علیرضا دهقان در سخنانی به لهجه یزدی خطاب به حاضران گفت: امیدوارم پس از تماشای این فیلم، به یزد و یزدی بودن خود افتخار کنید.

در این مراسم رونمایی و اکران افتتاحیه فیلم مستند سینمایی «ایساتیس»، چهره‌هایی چون احمد مسجدجامعی، نیکنام حسینی‌پور مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، عباس یاری منتقد سینما، محمدرضا دلپاک طراح صدای سینما، فرید سعادتمند آهنگساز، فرهاد ورهرام، ارد زند، فریدون نجفی، حسن دامن‌زن، مهدی منیری، حامد نوبری، هایده مرادی، مینا قاسمی زواره و جعفر باقری نیا مستندسازان حاضر در مراسم، اكبر ایرانی قمی‌ مدیر عامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب، اسماعیل رمضانی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر معاون اول ریاست جمهوری، علی آقامحمدی عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد درویش، برنا جمشیدی، رضا آتشی، مطهره کشاورز، مریم اطیابی، سعید فتوحی، آزاده فضلی و جمعی از اهالی فرهنگ و رسانه حضور داشتند.

همچنین چهره‌های فرهنگی و اجتماعی شهر یزد همچون رضا امراللهی رییس سازمان انرژی اتمی ایران در دهه 60 و 70، علی‌اکبر اولیاء نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی، محمدحسین ملک احمدی دبیرکل اسبق کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدعلی قانع زاده، علی غیاثی ندوشن از مدیران سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مصطفی فاطمی مدیر کل دفتر توسعه گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ونوس عامری، محسن عباسی هرفته، حسین سلطانی، الهه میرافضلی، مسعود آرامش، پیام شمس الدینی و حسین غیاثی نیز برای تماشای «ایساتیس» آمده بودند.

فیلم‌های گروه سینمایی «هنروتجربه» در پردیس سینمایی فرهنگ، پردیس سینمایی نارسیس، پردیس سینمایی کورش، پردیس سینمایی چارسو، موزه سینما، پردیس سینمایی آزادی کرمانشاه، سینما ونوس قم، پردیس سینمایی بازار شهر قم، پردیس سینمایی پرندمال، پردیس سینمایی «پرده طلایی»، تماشاخانه پارس کرمان، پردیس سینمایی گلستان شیراز، پردیس سینمایی مهر قدس همدان، پردیس سینمایی باران تبریز، پردیس سینمایی عصر جدید گرگان، سینما بهمن سنندج به نمایش در می آیند و علاقمندان می توانند برای تهیه بلیت به سامانه های سینماتیکت، ایران‌تیک و گیشه ۷ مراجعه کنند.