مستند «خانواده خلج» چگونه به حل یک پرونده بانکی کمک کرد؟

مستند «خانواده خلج» چگونه به حل یک پرونده بانکی کمک کرد؟

فیلم «خانواده خلج» ساخته مریم الهامیان و مصطفی حاجی‌قاسمی که برنده تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند هفدهمین جشنواره سینماحقیقت شد، گره کور پرونده بانکی سوژه فیلم را باز کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، «خانواده خلج» تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی درباره خانواده ای است که یک مرغداری تاسیس می‌کنند، بدهی بانکی و مشکلی که برای بازگرداندن بدهی به وجود می آید، باعث تعطیلی مرغداری و درگیری خانواده می‌شود، ساخت مستند و تلاش کارگردان برای رساندن فیلم به دست مسئولان در نهایت باعث می شود پیش از آغاز هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت»، پرونده به نفع خانواده خلج مختومه شود. «خانواده خلج» در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» روی پرده رفت و با استقبال تماشاگران مواجه شد.

خانم خلج شخصیت اصلی این مستند دیدنی، پرانژی و سختکوش است، او درباره اتفاقی که در این مدت افتاده می‌گوید: مقاومت من به خاطر خانواده بخصوص پسرانم بود. خوشبختانه حضور خانم الهامیان و آقای حاجی قاسمی، برای ثبت این زندگی و این پرونده، باعث توجه به آن شد. من امیدی به حل مسئله نداشتم، در درجه اول خدا کمک کرد، و در مرحله بعد، ساخت این مستند و همراهی آقای اخوانی وکیل پرونده و تلاش و احساس مسئولیت ایشان بود که باعث شد، رای دادگاه در نهایت به نفع ما باشد.

حمید اخوانی وکیل سرشناسی است که در این سال‌ها، پرونده‌های مالی فراوانی را به سرانجام رسانده، او درباره این مستند می‌گوید: خوشحالم که این خانواده پس از سالها تلاش و زحمت، به نتیجه درخوری رسیدند، حق این خانواده تضییع شده بود. امیدوارم در اکران های بعدی، این بخش هم وارد فیلم شود، این که خانواده خلج در نهایت، به حقشان رسیدند. تصور غلطی درباره تاثیر بانک‌ها، قدرت و نفوذشان در جامعه وجود دارد، مستند «خانواده خلج» این ذهنیت را از بین می‌برد و نشان می‌دهد که می شود علیه این تصویر، اقدام کرد و به نتیجه رسید. همراهی من با این پروژه، به دلیل دغدغه شخصی‌ام بود، فکر می‌کنم هر کدام از ما باید بتوانیم، تاثیرمان را در بهبود وضعیت بگذاریم، فارغ از این که تصویر بیرونی و ذهنیت جامعه چگونه است.

اخوانی ادامه می‌دهد: من از سال 92 به طور مشخص، تمرکزم را روی پرونده‌هایی گذاشته‌ام که به تضییع حقوق تولیدکنندگان انجامیده، در اغلب این پرونده ها زیاده خواهی و اقدام غیرقانونی بانک‌ها باعث دردسر شده است.

خانم خلج از انگیزه‌اش برای ادامه مسیر می‌گوید: من بارها در طی این مسیر، ناامید شدم. با خدا صحبت می‌کردم و از او کمک می خواستم، من و همسرم این مرغداری را در شرایط سختی راه‌اندازی کردیم، بارها وام گرفتیم یا خانواده و دوستان به دادمان رسیدند، اما در ماجرای آخر امیدی برای حل مسئله نداشتم. خوشبختانه خدا، خانم الهامیان را در مسیر ما قرار داد. من به ایشان گفتم که نمی‌توانم فیلم بازی کنم، اما او صبوری کرد و در لحظات زندگی ما همراه ما شد.

مریم الهامیان یکی از کارگردانان فیلم است که چند سالی سرگرم ساخت این پروژه بوده: «خانواده خلج» بدون همراهی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی به نتیجه نمی رسید. من و آقای حاجی قاسمی بعد از این که از ماجرای زندگی این خانواده مطلع شدیم، با آنها همراه شدیم. آنها ما را پذیرفتند، چون روحیه ویژه و جوی صمیمی و گرم دارند. به همین دلیل ما در خیلی از لحظات حساس با آنها بودیم، دوربین را روشن می‌کردیم و حس و حال واقعی آن لحظه را ثبت می‌کردیم.

این کارگردان درباره اتفاقی که برای فیلم و پرونده افتاده می‌گوید: تابستان امسال قوه قضائیه فیلم را دید، رییس مرکز رسانه قوه قضاییه با من تماس گرفت و نظر مثبتش را درباره فیلم گفت. ایشان گفت ما می‌توانیم در حل این مسئله کمک کنیم؟ در مسیر دادرسی، یکی از جلسات، به نام جلسه حمایت از تولید، به موقع برگزار نشده بود. من پیشنهاد برگزاری آن را دادم، ایشان پیگیری کرد و دهم آذرماه امسال، جلسه حمایت از تولید برگزار شد و خوشبختانه رای به نفع این خانواده صادر شد. در این ماجرا، ذره‌بین فیلمساز، روی موضوع افتاد و مدیران را حساس و علاقه‌مند به حل مسئله کرد. مدیران قوه قضائیه، با همین ذره‌بین به موضوع نگاه کردند، خانواده را دیدند، تلاش مادر را دیدند، به نظرم آنها در کنار در نظر گرفتن قانون، زندگی و مهر مادری را هم دیدند. این کار فیلم و فیلمساز است، که آنها را با سوژه عجین و همراه کرد.

مصطفی حاجی قاسمی دیگر کارگردان این مستند با اشاره به دشواری‌ها در مسیر تولید فیلم‌هایی شبیه «خانواده خلج» و عدم تمایل یا همکاری نکردن بعضی نهادها با مستندسازان می‌گوید: ما مصر بودیم این خانواده را در پرونده‌ها و شرایط دنبال کنیم، خوشبختانه با وجود بعضی بی‌مهری‌ها و بی‌توجهی ها، توانستیم فیلم را به پایان برسانیم.

مستند بلند «خانواده خلج» تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی جایزه بهترین کارگردانی هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» را دریافت کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر