درباره مستند «کاپیتان من»/ ماجرای پیچیده مغز انسان

درباره مستند «کاپیتان من»/ ماجرای پیچیده مغز انسان

پربیننده بودن مستند «کاپیتان من» (سیاوش صفاریان‌پور) در اکران گروه «هنر و تجربه» و نمایش آنلاین نشان دهنده موفقیت این برنامه‌ساز و مجری در تجربه‌ای تازه است.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، برادران صفاریان‌پور اواخر دهه هشتاد، علاوه بر اجرا در تلویزیون به عنوان کارگردان و تهیه کننده، برنامه‌های مختلفی تولید کردند. آن سالها تعدد و اختصاصی شدن شبکه‌ها، باعث به وجود آمدن رقابت شده بود و در پی این نیاز و رقابت، نسلی تازه به میدان آمد که جذابیت و مخاطب محوری برایش مهم بود. برادران صفاریان پور با تمرکز روی برنامه‌سازی علمی، در این حوزه ستاره شدند. «آسمان شب» با تمرکز بر موضوع نجوم و ستاره‌شناسی پربیننده و موفق بود و نام برادران صفاریان پور را سر زبان انداخت.

«کاپیتان من» بر تجربه بیش از یک دهه کاوش آنها در جهان علم بنا شده، یک مستند سرزنده و جذاب که از ریتم نمی‌افتد و تا انتها تماشاگرش را با خود همراه می‌کند. «کاپیتان من»، ترکیبی از محتوای مناسب و تازه و فرمی تماشایی است، در نگاه اول حضور بهرام رادان به عنوان تهیه‌کننده و راوی، در موفقیت فیلم تعیین‌کننده بوده است. در سینمای مستند ایران، معمولا نسبت به حضور ستاره‌ها مقاومت وجود دارد و خط کشی سینمای داستانی- سینمای مستند، مانع از حضور ستاره‌ها (به ویژه بازیگران) در فیلم‌ها می‌شود. اما صفاریان‌پور از حضور، همراهی و نام بهرام رادان به درستی استفاده کرده است. رادان، با ظاهری موقر و با اجرایی قابل قبول، هم گفتار متن فیلم را می‌گوید و در سکانس‌هایی اجازه و فرصت می دهد تا آزمایش علمی روی او انجام شود. حضور او به دیده شدن فیلم کمک کرده، از سویی دیگر پژوهش‌های فیلم به زبانی ساده و قابل فهم عرضه شده. تعداد مصاحبه‌ها، آزاردهنده نشده و فیلم را به یک مجموعه حراف تبدیل نکرده است.

«کاپیتان من» به دلیل این امتیازها به یک فیلم متفاوت در فضای مستند ایران تبدیل شده و می‌توان آن را یک نقطه عطف در کارنامه سیاوش صفاریان‌پور دانست. ورود به دنیایی تازه برای برنامه سازی که اگر در قالب مجری، روی سن یا مقابل دوربین بوده، شیرین و جذاب بوده است و اگر تهیه‌کننده و کارگردان یک برنامه بوده، کوشیده در عرصه‌های دشوار، تجربه اندوزی کند. پربیننده بودن «کاپیتان من» در اکران گروه «هنر و تجربه» و نمایش آنلاین نشان دهنده موفقیت صفاریان‌پور در این تجربه تازه است. او این بار هم در جذب مخاطب موفق بوده، آن هم مخاطبی که آمارها و ارقام نشان می‌دهد چندان تمایلی به تماشای آثار جدی ندارد.  با «کاپیتان من» سینمای مستند ایران، صاحب فیلمی علمی شده که قدرت عرضه در پلتفرم‌های خارجی و جذب مخاطب غیرایرانی را هم دارد، این یک دستاورد برای سینمای مستند ماست.

منبع: مجله دانشمند