چهارشنبه 15 فروردين 1403   |   اخبار مرکز ، مستند    |    مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی ، کاکل

نمایش یک آیین/ نگاهی به مستند «کاکل»

نمایش یک آیین/ نگاهی به مستند «کاکل»

مستند «کاکل» ساخته هادی ثابت (تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی) آیین و مناسکی را به تصویر می‌کشد که در شهرستان قائنات جاری است.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، رحیم ناظریان: یک رسم و مناسک آئینی که به خاطر رویت کاکل در مزرعه گندم در روستایی از توابع شهرستان قائنات اجرا می شود، موضوع مستند است. کشاورزان منطقه با برگزاری نوعی آیین، جشنی برپا می کنند و با قربانی کردن دام، شکرگزاری خود را نشان می دهند.

«کاکل» در این آئین بدین معنی است که اگر دسته ای از گندم در مزرعه قبل از درو، به نسبتِ باقی مزرعه، بلند تر و دانه های درشتری داشته باشد، این اتفاق بیانگر وقوع کاکل است. پیرمرد معتمدی برای تایید می آید و صاحب مزرعه با قربانی کردن، جشن را تدارک می بیند.

 شرح و معرفی آئینی را در مستند شاهدیم که با یک دلیل در خود مستند می توان آن را رو به زوال به حساب آورد. دلیل، اینکه در طول مستند هیچ جوانی در مراحل اجرای آئین دیده نمی شود و تمام مستند نمایانگر معدود کهنسالانی است که هر یک وظیفه ای برای اجرای جشن دارند. آدمهایی سالخورده که به نظر آخرین کسانی هستند که با دیدن کاکل شگفت زده می شوند و با وجود محدودیت مالی همچنان آرزو دارند دوباره سال بعد کاکل در مزرعه دیده شود و آنها برکتی که حاصل از همین واقعه است را داشته باشند.

بنابراین مستند بدون اینکه زوال یک آئین یا جشن را به صورت شفاف بیان کند، با تاکید بر آدمهایی که جلوی دوربینش حضور دارند، این موضوع را ابراز می کند. از سویی کل ماجرا با محوریت زن و شوهری سالخورده روایت می شود و این دو نشانگر نوعی زندگی کاملا سنتی همراه با اعتقاداتی هستند که بعید به نظر می رسد، توانسته باشند آن را به فرزندان خود منتقل کنند. مستند به صورت عامدانه روی هیچ جوان یا کودکی تمرکز نمی کند و همین کافی است تا یکی از دلایل زوال رسم را بپذیریم.

رویداد مستند در منطقه ای از خراسان جنوبی اتفاق می افتد و جسته و گریخته محرومیت مردم را می توان به عینه دید. با این حال هیچکدام از این ها در موضوع یا موضوع فرعی مستند جایگاهی ندارد. مستندساز تنها بر خود مراسم و رفتار زن و مرد سالخورده در قبال این جشن و البته نوع نگرش آنها به جهان و اعتقاداتشان توجه دارد.

مستند «کاکل» در هاشور اکران آنلاین شده است.

منبع: سایت شبکه مستند