«با قید محرمانگی» فرم و ساختار نو و متفاوتی دارد/ داستان پر ماجرای جشنواره اوبرهاوزن

«با قید محرمانگی» فرم و ساختار نو و متفاوتی دارد/ داستان پر ماجرای جشنواره اوبرهاوزن

شروین وحدت کارگردان مستند «با قید محرمانگی» بیان کرد که این فیلم در مورد زنان روستایی است که تصمیم میگیرند با یکدیگر جریانی را جلو ببرند.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، مستند «با قید محرمانگی» به کارگردانی شروین وحدت و پیام عزیزی بعد از حضور در هفتادمین جشنواره بین‌المللی اوبرهاوزن آلمان موفق به دریافت جایزه ویژه هیأت داوران شد.

شروین وحدت کارگردان مستند «با قید محرمانگی» درباره شکل گیری ایده ساخت این مستند توضیح داد: در اخبار و شبکه‌های اجتماعی با تیتر خبری برخورد کردیم که در مورد زنان یک روستا بود. این خبر خیلی برای ما جذاب بود و تصمیم گرفتیم سرنخ‌ها را دنبال کنیم تا این روستا را پیدا کرده و به زنان این روستا برسیم. آنچه که این خبر از همان تیتر در خود داشت، یک ایده شگفت انگیز را در ذهن ما ایجاد کرد، ایده‌ای که بیش از هر چیز فرم روایی جدیدی را نوید می‌داد.

کارگردان «با قید محرمانگی» درباره پروسه تولید این مستند بیان کرد: بعد از پیدا کردن روستا، پیدا کردن تک تک زنانی که این جریان را بوجود آورده بودند، یک چالش سخت بود زیرا ما با یک روستا و قوائد خاص خود مواجه بودیم. آدم‌ها به ما اعتماد نمی‌کردند مگر اینکه بزرگان روستا ما را تایید می‌کردند. بزرگان روستا هم ما را تایید نمی‌کردند مگر مجوز ساخت فیلم را از فرمانداری به دهیاری ارائه بدهیم و این پروسه برای ما زمان‌بر بود. تازه پس از کسب مجوزها حالا با زنانی روبه‌رو بودیم که قوائد سنتی خودشان را داشتند و با دوربین بسیار غریبه بودند. هر چند این مراحل و جنس برخورد زنان با ما و دوربین خود موجب شد که ما به فرم و ساختار مناسب این فیلم دست پیدا کنیم.

وحدت درباره موضوع و مدت زمان «با قید محرمانگی» مطرح کرد: از جایی که این فیلم هنوز پروسه جشنواره‌ای خود را در داخل و خارج از ایران پشت سر نگذاشته است، بهتر است موضوع آن به طور کامل گفته نشود تا داستان بکر باقی بماند. اما به طور کلی می‌توانیم بگوییم این فیلم در مورد زنان روستایی است که تصمیم می‌گیرند با یکدیگر جریانی را جلو ببرند. فیلم کوتاه و مدت زمان آن هفده دقیقه است. اما پروسه تولید آن نزدیک به ده روز و پس تولید آن نزدیک به چهار ماه به طول انجامید.

این مستندساز درباره حضور در جشنواره اوبرهاوزن آلمان توضیح داد: حضور در اوبرهاوزن خود داستان و پروسه‌ای پر چالش بود. ابتدا جشنواره کراکوف از فیلم دعوت کرد و پریمیر جهانی فیلم را از ما درخواست کرد. ما به کراکوف که یک جشنواره معتبر و جهانی است پاسخ مثبت دادیم و پروسه تا ارسال دعوتنامه از سوی آن‌ها و دادن متریال‌های مورد نیاز آن‌ها از سمت ما پیش رفت تا اینکه ایمیلی از اوبرهاوزن دریافت کردیم که فیلم شما را برای بخش اصلی و بین‌الملل می‌خواهیم و اگر ممکن است پریمیر جهانی آن را به ما بدهید. ما از اوبرهاوزن عذرخواهی کردیم و گفتیم ما قول این فیلم را به کراکوف داده‌ایم. کاتارینا دبیر اجرایی جشنواره از ما خواست اجازه بدهیم تا خودشان با کراکوف وارد مذاکره شوند که فیلم در جشنواره آن‌ها باشد و این شد که ما از کراکوف به اوبرهاوزن رفتیم.

وی ادامه داد: اوبرهاوزن جشنواره‌ای است که به دنبال نوآوری در سینماست و در جهان به عنوان جشنواره‌ای که فرم‌های نو به سینما معرفی می‌کند، شناخته شده است. این چیزی است که ما از تهیه کنندگان و کیوریتورهای جشنواره‌های دیگر در اوبرهاوزن شنیدیم. ما متوجه شدیم یکی از دلایلی که فیلم ما برای اوبرهاوزن جذاب بوده است، فرم و ساختار نو و متفاوتی است که ارائه داده‌ایم. آن‌ها فرم فیلم را دوست داشتند و در جلسه نقد و بررسی فیلم از اینکه فرم آن‌ها را شگفت‌زده کرده است، حرف می‌زدند. برای آن‌ها مهم بود که ما در چه مرحله‌ای به این فرم رسیدیم و آیا از قبل به آن فکر کرده‌ایم یا حین فیلمبرداری و اتفاقی رخ داده است.

شروین وحدت درباره کسب جایزه ویژه هیأت داوران از این جشنواره گفت: جایزه گرفتن در اوبرهاوزن برای ما بسیار ارزشمند بود. ما می‌دانستیم ممکن است در کراکوف جایزه بگیریم اما در اوبرهاوزن برای ما این امکان بسیار پایین است اما وقتی اسم فیلم برده شد که جایزه ویژه هیات داوران وزارت و فرهنگ و علوم را برده است، برای ما شوک کننده بود. ما تعدادی از فیلم‌هایی که در جشنواره بودند را دیده بودیم و آنقدر فیلم‌ها شگفت‌انگیز بودند که جایزه گرفتن بین آن‌ها کمی بعید به نظر می‌رسید.

وی درباره برنامه‌های دیگر خود مبنی بر نمایش و پخش این مستند بیان کرد: مثل هر فیلم دیگر، این فیلم را برای جشنواره‌های مختلف ارسال می‌کنیم. در همان اوبرهاوزن پنج دعوتنامه دیگر گرفتیم که البته ممکن است انتخاب‌های اول ما نباشند. تلاش ما این است که ابتدا با جشنواره‌هایی که در رده الف هستند شانس حضور دوباره فیلم را بسنجیم و بعد به سراغ جشنواره‌های دیگر برویم.

شروین وحدت در پایان درباره کارهای آینده خود گفت: در حال حاضر دو فیلم در مرحله تدوین و پس تولید داریم و یک فیلم هم در مرحله پیش تولید داریم که در پیچینگ انجمن سینمای جوان بالاترین امتیاز را آورده است و درواقع با حمایت انجمن سینمای جوان تولید می‌شود.

عوامل «با قید محرمانگی» عبارتند از تهیه کننده و کارگردان: شروین وحدت، پیام عزیزی، تدوین: محسن ظهرابی، فیلمبردار: کیوان ایمانی، موسیقی: احسان آنالویی، صداگذار: سامان شهامت و بهزاد مهدی‌زاده، اصلاح رنگ و نور: رضا تیموری، صدابردار: شروین وحدت، مدیر روابط‌عمومی: سعید اسلام‌زاده، طراح پوستر: متین خیبلی، دستیار کارگردان: رضا عزیزی، مدیر تولید: مهرسام حق‌جو، عکاس: کیوان ایمانی، پخش بین‌الملل: نشاط باقری.