چهارشنبه 29 ارديبهشت 1400   |   اخبار مرکز ، مستند    |   

رضایی‌زاده:

تقسیم عادلانه پروژه‌ها مستندسازان را امیدوار می‌کند

تقسیم عادلانه پروژه‌ها مستندسازان را امیدوار می‌کند

الله کرم رضایی‌زاده بیان کرد مصوبه اخیر دولت مبنی بر مستندسازی پروژه‌های ملی یک خبر خوب و مسرت‌بخش است که باعث ایجاد انگیزه و امیدواری مستندسازان می‌شود.

رضایی‌زاده با اشاره به پیگیری‌های وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی و هیات مدیره سابق دو انجمن صنفی‌ کارگردانان و تهیه‌کنندگان مستند برای حمایت از مستندسازان برای ساخت مستندهای حرفه‌ای از پروژه‌های ملی گفت: مصوبه فوق می‌توانست سال‌ها پیش رخ دهد، چراکه انجام مستندنگاری توسط مستندسازان یک نیاز و تخصص حرفه‌ای است.

کارگردان «ملوانان تنها به دریا نمی‌روند» با تاکید بر این که این مصوبه باعث ثبت و انتقال  دانش و تجربیات موفق فنی و تخصصی مستندسازی به آیندگان خواهد بود، تصریح کرد: علاوه بر سندهای مکتوب امروزه سند تصویری جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد و چه خوب است که نسخه‌ای نهایی از اینگونه آثار تحویل فیلمخانه ملّی شود که در آینده کاربردهای مختلفی برای کشور خواهد داشت.

وی در خصوص نبود امنیت شغلی در حرفه مستندسازی گفت: متاسفانه در حرفه ما افرادی بدون دانش و تجربه کافی و به گمان اینکه مستندسازی تنها یکسری تجهیزات اولیه می‌خواهد خود را مستندساز معرفی کرده و با گرفتن سفارش با نازل‌ترین مبلغ، اعتماد نهادهای سفارش دهنده را نسبت به مقوله مستندسازی کمرنگ‌تر می‌کنند.

رضایی‌زاده با تاکید بر این که اصرار یک مستندساز همواره بر کیفیت، ماندگاری و تاثیر گذاری اثر است، بیان کرد: مستندسازی ترکیبی از علم و تجربه است.

این مستندساز در مورد روش تقسیم عادلانه تولید پروژه‌های ملی میان فیلمسازان مستند گفت: در شروع راه، نقش انجمن‌های مرتبط با فیلم‌سازان مستند اعم از انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، انجمن مستندسازان سینمای ایران و انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند به عنوان انجمن‌های رسمی و مورد تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه سینما، بسیار پراهمیت و ضروری است.  برای ایجاد هماهنگی و مذاکرات اولیه، انعقاد تفاهم نامه‌ها و مکاتبات بین نهادهای دولتی و ارگان‌ها انجمن‌های مرتبط با مستندسازان پیش قدم باشند و در قالب مجموعه انجمن پس از قبول سفارشات، تعادل و توازن را میان تمام اعضا ایجاد کنند. همه ما می‌دانیم که تمام اعضای انجمن‌های مستندسازان از پس این نوع کارهای مستند سفارشی از مستند صنعتی گرفته تا مستندهای دیگر برخواهند آمد.

وی تاکید کرد: اگر نهادهای دولتی می‌خواهند کاری مستند تولید کنند حتماً از طریق انجمن‌های مسئول، استعلامی از سابقه مستندساز بگیرند و بعد قرارداد منعقد شود. این استعلام کار چندان دشواری نیست و تقسیم عادلانه پروژه‌ها می‌تواند مستندسازان را خوش‌بین و امیدوارتر کند.

رضایی‌زاده با بیان این که ارائه لیستی به روز از مستندسازان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از اقداماتی است که می‌تواند مؤثر واقع شود، تصریح کرد: برای نتیجه‌بخش‌تر بودن مصوبه هیات دولت پیشنهاد می‌شود این فهرست از سوی وزراتخانه به سایر وزارتخانه‌های دولتی و زیرمجموعه‌های آن‌ها ارسال شود و مسوولان موظف به رسمیت شناختن و همکاری با اعضای انجمن های مستندسازان باشند.

منبع: همشهری آنلاین

لینک کوتاه خبر : http://defc.ir/Post/3797/